Matrac je základom kvalitného spánku. Poradíme vám, ako ho vybrať

Unavení a s bolesťami po celom tele. Tak vstupuje do nového dňa veľa Slovákov. Na vine je nekvalitný matrac, kvôli ktorému v spánku nenačerpali toľko síl, koľko mali. Ak je to aj váš prípad, je najvyšší čas zaobstarať si domov nový matrac.

Pri výbere sa ale neponáhľajte. Na matraci totiž strávime v priemere tretinu dňa. Oplatí sa preto jeho nákup dobre premyslieť.

Matrac vyberajte aj podľa podkladu

Zo všetkého najskôr sa zamerajte na podklad, na ktorý matrac položíte. Medzi základné možnosti patrí:

  • Pevná doska, ktorá neumožňuje matracom dostatočne dýchať. V prípade tohto podkladu voľte pružinové matrace.
  • Latkový rošt, ktorý je dobre priedušný, matrac však menej chráni. Voľte preto odolnejšie matrace.
  • Lamelový rošt, ktorý sa hodí pre väčšinu typov matracov. Je skvele priedušný a zvyšuje životnosť matraca.

Špeciálna je potom polohovateľná podložka, ktorá kombinuje výhody lamelového a pevného podkladu. Užijete si tak maximálne pohodlie a relaxáciu. Preto na tento typ podložky voľte prémiové matrace.

Latex sa hodí pre alergikov

Pri nákupe myslite hlavne na svoje zdravie. Ak vás trápia alergie, rozhodne siahnite po latexových matracoch. Okrem toho, že odstránia vaše problémy s alergiou, ponúkajú i dobré ortopedické vlastnosti.

Ak máte problémy s chrbtom, vyberajte matrac zo studenej peny. Tá totiž svoju tuhosť a tvar prispôsobuje podľa vstrebaného tepla, takže dokonale okopíruje krivky vášho tela. Či už teda spíte na boku alebo na chrbte, vždy sa ráno prebudíte oddýchnutí.

Zdravotné matrace zabránia vzniku preležanín

Špeciálnou kategóriou sú zdravotné matrace. Tie podliehajú špeciálnym požiadavkám predpísaným štátom, aby ich mohli používať aj nemocnice. Môžete sa preto spoľahnúť, že sú vysoko kvalitné.

Hodia sa najmä pre staršie osoby alebo tých, ktorí trávia v posteli dlhšiu dobu. Vďaka použitým materiálom a technológiám totiž zabraňujú vzniku preležanín. Okrem toho majú tiež výborné hygienické vlastnosti.

Rozhodujú aj telesné proporcie

Pri nákupe myslite aj na stavbu svojho tela. Ak máte pár kíl navyše, siahnite po tvrdších matracoch, ktoré vydržia väčšiu záťaž. Nepreležíte ich tak rýchlo, takže vám budú slúžiť dlhšie.

Pred obstaraním matraca si ho zájdite vyskúšať. Len tak zistíte, či vám naozaj vyhovuje. Naši predajcovia vám tiež radi poradia, ak pri výbere ešte tápate.