Na túto posteľovú party nechcete. Je s roztočmi a začína už po 4 mesiacoch od nákupu

Možno to neviete, ale každý večer, sotva si ľahnete do postele, začína hostina. Už po pár mesiacoch používania matraca totiž máte okolo seba kolónie roztočov, ktorí si pochutnávajú na odlúpnutých zvyškoch vašej kože. A hoci matrac aj po rokoch vyzerá stále dobre a je pohodlný, je plný roztočov a, s prepáčením, aj ich výkalov.

Ako na roztoče?

Najlepší spôsob ako sa roztočov zbaviť, je matrac udržiavať a pravidelne meniť. Samozrejme je nezmysel kupovať nový každých pár mesiacov.

Aj keď sa prvé rodinky roztočov do matraca nasťahujú už do 4 mesiacov od nákupu, matrac dokáže zaručiť zdravý spánok ešte niekoľko rokov potom. Odborníci tvrdia, že na matraci môžete bez obáv spať 5 až 7 rokov.

Na kvalitnom matraci sa vám síce môže spať dobre oveľa dlhšie - technická životnosť moderných matracov býva vysoká. Oveľa horšie je to ale s tzv. hygienickou životnosťou. Roztoče sa totiž stále množia a po 7 rokoch je váš matrac plný aj ich výkalov, plesní, baktérií a vírusov. Spánok na takom matraci potom môže vyvolávať alergiu, astmu alebo napríklad atopický ekzém.

Hlavné nebezpečenstvo? výkaly

V matraci majú roztoče ideálne prostredie - vlhko, teplo a veľa potravy. Roztoče sa totiž živia odlepenými čiastočkami ľudskej kože. Každú noc ich pritom po vás zostane zhruba 1 gram. Navyše milujú vysokú vlhkosť a teplo okolo 22 až 26 stupňov. A presne to si užívajú vo vašom matraci, ktorý im v spánku pekne zahrejete a zvlhčíte potením.

Samé roztoče zdraviu nebezpečné nie sú. Lenže po nich v matraci zostáva veľa výkalov, ktoré každú noc vdychujete. Za 7 rokov ich je matrac tak plný, že sa jeho váha zdvojnásobí.

Boj proti roztočom: základ je vetranie

Existuje 5 osvedčených rád, ako obmedzovať vášho nechceného spolunocľažníka.

  • Vetrajte! Roztoče nemajú radi slnko, sucho (je potreba relatívna vlhkosť pod 50%) a teploty pod 22 stupňov. Pri vetraní na matraci preto nenechávajte obliečky. Ideálne je raz za čas matrace, periny aj obliečky vyklepať.
  • Perte poťahy aspoň na 60 stupňov. Aby ste roztoče zahubili, musíte ich vystaviť teplote nad 55 stupňov. Ideálne je zaobstarať si tiež krycí matrac s prateľným poťahom.
  • Luxujte. Keď matrac raz za čas vysajete, odstránite z neho časť roztočov aj ich výkalov.
  • Zmrazte ich. Ideálne je v zime odisť na týždennú dovolenku a nechať matrac v suchu na balkóne alebo na dvore. Roztoče tak spoľahlivo zabijete. A ak to nejde, dajte matrace, periny a obliečky v zime aspoň na pár hodín na okno.
  • Nechajte matrac dýchať. Keď budete mať matrac na pevnom a priedušnom rošte, nebude sa na ňom deformovať a bude lepšie odvetrávať - tým pádom v ňom nebude také vlhko.

Vyberte si matrac, ktorý roztočom život skomplikuje

Pokiaľ sa budete o svoj matrac takto starať, aspoň na čas sa roztočov zbavíte. Bohužiaľ sa ale čoskoro nasťahujú späť, nehľadiac na to, že ani tým najlepším vysávačom nevyčistíte matrac od všetkých roztočov a ich výkalov. Preto odborníci odporúčajú pravidelnú výmenu po 7 rokoch.

Pri výbere nového matraca pritom nezabúdajte na 5 základných pravidiel.

  • Dôležitá je tvrdosť - všeobecne platí, že muži by mali mať tvrdšie matrace a ženy mäkšie. Záleží ale aj na tom, ako spíte. Tvrdší matrac je vhodný pre spanie na chrbte, mäkký pre spanie na boku.
  • Strážte si materiál - mal by byť pohodlný a zároveň priedušný, aby sa v ňom roztočom darilo čo najmenej. Aj preto sú obľúbené rôzne druhy pien a ich kombinácie.
  • Chcite prateľné poťahy - prateľné poťahy sú hygienické, pomôžu vám zbaviť sa roztočov a predĺžia životnosť matraca. Navyše v súčasnosti ľahko kúpite aj poťahy vhodné pre alergikov, ktorí prítomnosťou roztočov trpia najviac.
  • Užite si pohodlie vo výške - spánok musí byť tiež pohodlný, preto pri výbere matraca nezabúdajte zobrať do úvahy aj jeho výšku. Na matraci s výškou 20, 24 alebo dokonca 28 centimetrov sa vyspíte naozaj veľmi pohodlne.
  • Hľadajte nadštandardnú záruku - kvalitu matraca vám zaručí aj nadštandardná záruka, preto sa na ňu tiež sústreďte. Niektoré firmy v súčasnosti ponúkajú záruku napríklad 7 rokov. Teda presne na dobu, po ktorej by ste kvôli vlastnému zdraviu mali matrac rovnako vymeniť.

Tip na záver: Ideálne je zaobstarať si tiež krycí matrac s prateľným poťahom a bavlnené obliečky, ktoré môžete prať na vyšších teplotách.