Najzvláštnejšie poruchy spánku – časť 1.

To, čo čítate, nie sú výrazy z hororu alebo sci-fi filmu, ale názvy ochorení, ktoré nás môžu postihnúť. Sú síce menej obvyklé, ale zato nebezpečné a niekedy až smrteľné.

Nespavosť alebo spánková apnoe sú síce nepríjemné, avšak pomerne bežné komplikácie, ktoré ovplyvňujú kvalitu ľudského spánku. Lenže existujú ešte omnoho zvláštnejšie a miestami až neuveriteľné poruchy – také, o ktorých by sa vám skutočne ani nesnívalo.

Syndróm explodujúcej hlavy

Nebojte sa, výbuch ľudskej hlavy môžete zažiť len na filmovom plátne. Avšak človeka trpiaceho touto zvláštnou poruchou spánku prebúdza skutočne pocit, že mu „vybuchla“ hlava – nepríjemný hlasitý zvuk, najčastejšie výbuch alebo výstrel, naviac často sprevádza aj záblesk svetla. Vzácnosť výskytu tohto stavu nám môže potvrdiť aj fakt, že bol použitý ako jedna zo šialených diagnóz Dr. Housa v rovnomennom televíznom seriáli.


Syndróm explodujúcej hlavy sa prejaví najčastejšie v počiatočnej fáze spánkového cyklu, trvá len niekoľko sekúnd a akokoľvek znepokojivo môže na prvý pohľad vypadať, nie je to vlastne žiadna závažná zdravotná komplikácia. Príliš často sa neopakuje, preto paradoxne ľuďom s týmto syndrómom viac narušuje spánok neustále premýšľanie nad tým, kedy znova prežijú explóziu vo svojej hlave, než skutočné prejavy tohto ochorenia.

Syndróm náhleho a nevysvetliteľného úmrtia behom spánku

Ochorenie s týmto zdĺhavým názvom popísala odborná literatúra prvýkrát v roku 1917 v nadväznosti na niekoľko prípadov úmrtí adolescentov na Filipínach. Je to práve juhoázijská mužská populácia, ktorá týmto syndrómom trpí zďaleka najviac – predovšetkým preto, že sa od ostatného sveta líši nielen geneticky, ale aj kultúrne.

Hlasité výkriky, stenanie, pena vytekajúca z úst a ďalšie hrozivé prejavy sa prejavujú v spánku tesne pred smrťou a v tomto okamihu už je nemožné chorého prebudiť. Už kvôli týmto prejavom je také samozrejmé, že tento stav je opradený radou povier a za smrť je vina pripočítaná najčastejšie rôznym démonom či ďalším mytologickým stvoreniam.

Aj keď sa zdá, že bežnou príčinou úmrtí je ventrikulárna fibrilácia, teda druh srdcového zlyhania, skutočná príčina je tajomstvom dodnes. Posledné vedecké výskumy síce popisujú genetické predpoklady k tomuto syndrómu, stále však nevieme, prečo tu práve spánok hrá tak dôležitú rolu.

Fatálna familiárna insomnia alebo smrteľná rodinná nespavosť

Názov tejto vzácnej, geneticky predávanej choroby môže byť máličko zavádzajúci – nie je tomu tak, že by nespavosť mohla byť nákazlivá a prežívali by ste ju dokonca hromadne, v rodine. Predstavte si skôr, že jedného dňa sa prebudíte a už nikdy, ale skutočne nikdy nezaspíte. Úplne vyčerpaní potom do roka upadnete do kómy a zomriete, pričom v medzičase zažijete mimo iného paranoju, záchvaty paniky, chorobného strachu či úzkosti. To nie je scenár k hororu, táto choroba skutočne existuje.

Fatálna familiárna insomnia prepuká najčastejšie u ľudí stredného veku a moderná veda proti nej doposiaľ nedokáže účinne bojovať. Zmutované gény totiž spôsobujú produkciu škodlivých proteínov, ktoré v mozgu napádajú iné, užitočné proteíny, čo nakoniec vedie k plejáde strašidelných symptómov a následne smrti. Nie je divu, že jeden z objaviteľov tejto poruchy spánku, dr. Pierluigi Gambetti, v roku 1984 poznamenal „je to tá najhoršia choroba, ktorú môžete dostať“.