Nespavosť vo vyššom veku

S pribúdajúcim vekom dochádza v našom tele k mnohým prirodzeným fyziologickým zmenám, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu spánku. Môžeme sa začať cítiť ospalejší vo večerných hodinách alebo sa začať prebúdzať už skoro ráno.

Rovnako sa mení kvalita spánku. Ak sme však celý deň unavení a celé noci hľadíme do prázdna, jedná sa o poruchu spánku, ktorá nie je normálnym prejavom starnutia. Spánok je rovnako dôležitý pre udržanie nášho fyzického a duševného zdravia aj vo vyššom veku, ako tomu bolo v mladosti. Zlé spánkové návyky, nedostatok pohybu, nezdravá strava, neliečené poruchy spánku a ďalšie zdravotné problémy, môžu prispieť k nespavosti u starších dospelých. Ak chcete zlepšiť kvalitu spánku, je dôležité pochopiť príčiny problémov so spánkom a vykonať potrebné zmeny životného štýlu.

Spánok utužuje fyzické zdravie a psychickú pohodu

Pre seniorov je kľudný spánok obzvlášť dôležitý, pretože pomáha zlepšiť koncentráciu a formovanie pamäti, umožňuje telu obnovu poškodených buniek a posilňuje imunitný systém, ktorý chráni telo pred chorobami. Mnohí lekári považujú spánok za barometer zdravia človeka. Starší ľudia, ktorí nemôžu spať, trpia častejšie depresiami, majú problémy s pamäťou a koncentráciou a sú cez deň neúmerne ospalí. Majú tiež zvýšenú citlivosť na bolesť a viac sa uchyľujú k užívaniu rôznych liekov na spanie. Nedostatočný spánok môže viesť k mnohým vážnym zdravotným problémom vrátane zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, problémom s nadváhou a k rakovine prsníka u žien.

spanek_seniori

Koľko spánku seniori potrebujú?

Aj keď sa požiadavky na spánok líšia od človeka k človeku, väčšina zdravých dospelých osôb má potrebu od 7,5 do 9 hodín spánku za noc, aby mohli fungovať bez problémov. Nedávne štúdie ukazujú, že zdravým starším ľuďom stačí zhruba o 1,5 hodiny spánku menej ako mladším dospelým, teda v priemere 7,5 hodiny spánku za noc. Štúdia ukazuje, že seniori spia menej, aj keď môžu spať, pretože s vekom súvisia aj zmeny v schopnosti zaspať a kontinuita spánku. Aj keď výsledky štúdií nie sú jednoznačné, je predsa len dôležitejšie zamerať sa na kvalitu nočného spánku ako na počet hodín strávených v posteli.

spanek_ve_stari

Pozorujte, ako sa váš spánok mení s vekom

Niektoré zmeny v spánkovom režime sú s narastajúcimi rokmi prirodzené. Znižuje sa podiel hlbokých štádií spánku (spánok pomalých vĺn) na celkovom trvaní spánku; u osôb nad 80 rokov sa tento spánok väčšinou vôbec nevyskytuje. Amplitúda pomalých vĺn delta sa znižuje počas spánku asi o 75 % proti amplitúde v detskom veku. V dôsledku starnutia dochádza k zníženiu produkcie melatonínu a k narušeniu biorytmov. Nedostatok melatonínu býva u seniorov významnou príčinou nespavosti. Nízka hladina melatonínu v noci neumožní telu naštartovať všetky regeneračné procesy, telo teda tak trochu spí a tak trochu bdie. Môžete sami vypozorovať zmeny vašich vnútorných hodín (určujú, kedy spať a kedy sa prebudiť), môžete vyskúšať chodiť spať skôr a zase skôr vstávať. Ale ak nebudete telu načúvať, je veľmi pravdepodobné, že problémy so spánkom budete mať aj naďalej. Starší ľudia majú tiež tendenciu počas noci častejšie vstávať. Deficit potom môžu dorovnať šlofíkom cez deň.

Zistite, prečo nemôžete spať

Spoločnosť Tropico vyvinula pre pacientov, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko, špeciálne zdravotné matrace.

Zdravotné hľadisko našich výrobkov bolo pre nás vždy prioritou. Naše výrobky už od začiatku testujeme podľa viacerých kritérií dôležitých pre kvalitu spánku a zdravie. Všetky použité vstupné materiály spĺňajú certifikát Öko-Tex Standard 100 (európsky štandard zdravotnej nezávadnosti).

V roku 2020 boli naše výrobky vložené do registra zdravotníckych pomôcok RZPRO u Štátneho úradu pre kontrolu liečiv. To znamená, že antidekubitné matrace TROPICO môžu byť použité pri liečbe pacientov vo všetkých štátoch EÚ.

spanek_duchod