Pevný, polohovateľný, alebo výklopný? Ako vybrať správny typ roštu

Jeden vám uľaví od bolesti v bedrách, iný zase urobí radosť obyvateľom malých bytov. Každý z troch typov roštov je skrátka vhodný pre niekoho iného – a my vám tentokrát podrobne predstavíme výhody každého z nich. Hor sa za zdravým spánkom!

Pevné rošty

Prídete do spálne, hodíte sa na posteľ, zaspíte, a ráno vstanete. Nemáte zdravotné problémy, nemáte problémy so spánkom. Spoznávate sa? Tak vám postačí klasický pevný rošt s pružnými lamelami.

Pevné rošty odporúčame tým, pre ktorých je posteľ funkčná vec, a ktorí v nej netrávia viac času než je nevyhnutné. Pre pevné rošty ďalej platí:

 • Využijete ich v každej posteli a so všetkými typmi matracov.
 • Sú cenovo najdostupnejšie.
 • Nájdete medzi nimi ako jednoduché, ale zdravotne absolútne vyhovujúce modely, tak luxusné rošty s nastaviteľnou tuhosťou pre maximálne pohodlie.

Prezrite si pevné rošty značky Tropico.

Polohovateľné rošty

Pre jedného luxus, pre druhého nevyhnutná zdravotná pomôcka. Na polohovateľné rošty sa proste dá pozerať dvomi spôsobmi. Oba majú ale jedno spoločné – polohovateľný rošt ocenia všetci, ktorí trávia v posteli veľa času – či už dobrovoľne, či z nutnosti.

Najprv sa pozrime na polohovateľné rošty z hľadiska komfortu.

 • Polohovateľný rošt odporúčame tým, ktorí si radi v posteli čítajú, sledujú filmy na notebooku či tablete alebo tu napríklad pravidelne raňajkujú. Pre tieto účely postačí aj jednoduchší rošt s ručne nastaviteľnou opierkou chrbta.
 • Nielen po celom dni v jednom kole, ale napríklad aj v tehotenstve sa hodí rošt s polohovateľnou oblasťou nôh.
 • Záleží len na vás, akú mieru luxusu si doprajete – pre občasné polohovanie účel splní aj základný mechanicky polohovateľný rošt (rošt musíte zdvihnúť rukou); pre väčší komfort ale siahnite po elektricky ovládanom rošte.

Druhý pohľad na polohovateľný rošte je zo zdravotnej stránky.

 • Takmer nevyhnutný je polohovací rošt pre seniorov, ktorým pomáha s prekrvovaním končatín. Uľavuje tiež srdcu a je vhodný aj pre rekonvalescenciu po operáciách.
 • Samozrejmosťou je potom polohovací rošt pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko. Tu rozhodne vyberajme medzi elektricky ovládanými roštmi s polohovaním v oblasti chrbta, nôh aj bedier.
 • Precízne polohovateľný rošt môže spoločne s ohybným a prispôsobivým matracom uľaviť aj ľuďom s pretrvávajúcimi problémami s chrbtom.
 • Pokiaľ vyberáme rošt zo zdravotných dôvodov, mali by sme siahnuť po verzii s elektrickým ovládaním a motorom. Nebudeme tak odkázaní na pomoc druhých a rošt si sami diaľkovým ovládačom nastavíme podľa potreby.

Ako asi tušíte, nevýhodou polohovacích roštov je vyššia cena, zvlášť u variant s motorom. Na polohovací rošt tiež musíte mať matrac umožňujúci ohýbanie (nevhodný je napríklad pružinový).

Prezrite si polohovateľné rošty značky Tropico.

Výklopné rošty

Môžu byť pevné aj polohovateľné, podporujú zdravý spánok a na prvý pohľad vypadajú úplne obyčajne. Čím sa teda líšia? Svojou praktickou funkciou. Výklopné rošty využijete tam, kde potrebujete pohodlný prístup k úložným priestorom pod posteľou.

Na zdvihnutie roštu pritom nemusíte volať silnejšieho člena domácnosti. Vzpery, ktoré sa starajú o vyklopenie roštu, sú plynokvapalinové. Rošt sa vďaka nim zdvihne hladko a bezpečne – podobne, ako kufor moderných áut.

Komu odporúčame výklopný rošt

 • Všetkým, ktorí chcú (alebo musia) využiť každý kúsok miesta v byte.

Prezrite si rošty s výklopom značky Tropico.