Preľstite nočné potenie

Viete, že každú noc vypotíte v priemere jeden liter vody? Pri teplých letných nociach to potom môžu byť až tri litre. Pýtate sa, kam táto voda všetka zmizne?

Odpoveď znie: do vášho matraca. Kvalitný matrac sa však dokážu s potom vysporiadať, vďaka ich priedušnosti sa ho väčšina odparí, a vaše lôžko tak zostane čisté a svieže.

Matrac chráňte poťahom

Väčšina vody z vášho potu do matraca vsiakne, poťah ho však ochráni pred ďalšími nečistotami, ktoré sú v pote obsiahnuté, a ktoré slúžia ako potrava pre roztoče. Do matracových poťahov sa navyše pridávajú látky s antiseptickými účinkami, ktoré nečistoty priamo ničia.

Moderný matrac sa vyrába z dostatočne vzdušných materiálov ( najpriedušnejšie sú pružinové matrace, ale aj penové alebo latexové). Pre cirkuláciu vzduchu je navyše potrebný latkový alebo lamelový rošt.

Čo robiť, keď je vám v noci teplo?

Nedobrovoľne prebdenú tropickú noc zažil asi každý. V lete mnohokrát nočné teploty neklesnú pod dvadsať stupňov a vyhriate steny domov ešte o stupeň alebo dva pridávajú.

Zoznámte sa s našimi tipmi, ako sa v noci schladiť:

  • Pred spaním si dajte vlažnú sprchu (nie studenú!)
  • Spite v bavlnenom oblečení, ktoré nasaje pot
  • Ak je to možné, nechajte cez noc otvorené okno dokorán
  • Položte si na nočný stolík misku s ľadom - v prípade núdze v nej namočte vreckovku a dajte si ju na čelo, zátylok alebo zápästia
  • Cez deň nejedzte tučné ani sladké jedlá, nepite alkohol ani príliš kofeínové nápoje

A ak spíte na starom preležanom matraci a na pevnom nepriedušnom rošte, kúpte si novú posteľ s lamelovým roštom a moderne priedušným matracom!