Prinášame zaručený recept na vyliečenie jarnej únavy

Jarná únava nie je choroba, ale ani výmysel. Vaše telo celú zimu drelo a teraz si žiada odpočinok. Doprajte mu ho!

Práve keď vonku začína byť pekne, vás ako na potvoru skolí viróza. Alebo ste jednoducho po príchode z práce tak unavení, že vás ani nenapadne ísť von.

Nebojte, nie ste sami. Jarná únava každoročne zasiahne tri štvrtiny populácie, najmä ženy.

Prečo práve na jar?

Hoci je pomerne rozšírený, je tento typ únavy opradený mnohými mýtmi. Z jedného zdroja počujete, že za ňu môže pečeň, druhý kladie vinu peľom a tretí síce nevie, ale prisahá na čajovú zmes, ktorá vás jej zbaví.

Pravdou je, že za jarnou únavou stojí toto všetko a ešte oveľa viac. Ide o celkovú reakciu organizmu na vypätie počas zimy. Vaše telo muselo sústrediť všetku energiu na boj s chladom, vírusmi a baktériami, a to všetko bez podpory vitamínu D získavaného zo slnka.

Akonáhle teda jarné slniečko začne poriadne hriať, organizmus sa zaraduje, že si konečne oddýchne. Preto zvoľní a od vás vyžaduje to isté. Len vďaka riadnej regenerácii totiž získate energiu na ďalšie mesiace.

Základné pravidlá boja

Pokiaľ ale telu nedoprajete zaslúžený odpočinok, ľahko podľahne infekcii a vy tak rovnako skončíte v posteli. Len vás bude mrzieť, že si pekného počasia užijete tak akurát za oknom.

Aby ste sa na nové ročné obdobie aklimatizovali čo možno najrýchlejšie, dodržujte základné pravidlá:

  • Jedzte ľahkú a čerstvú stravu plnú vitamínov - ideálne sú šaláty a ovocné šťavy. Vyhnite sa naopak multivitamínovým tabletám.
  • Dodržujte pitný režim - aspoň 2 litre vody denne podporia látkovú výmenu vo vašom tele a vy sa budete cítiť lepšie.
  • Nevyhýbajte sa pohybu na čerstvom vzduchu - bežte z práce pešo alebo si choďte ráno zabehať. Aj keď sa vám možno nechce, skvele vás to naštartuje.
  • Doprajte si dostatok odpočinku - natiahnite sa na chvíľu na slniečku a hlavne zapracujte na kvalite svojho nočného spánku. S tým vám pomôže kvalitný matrac, s ktorým sa nebudete prevaľovať a ráno vstanete svieži a bez bolesti za krkom či v bedrách.