S našimi tipmi dodržíte novoročné predsavzatia ľavou zadnou

Chcete v roku 2016 viac cvičiť, prestať fajčiť, nepiť alkohol alebo žiť zdravšie? Potom ste sa rozhodli pre jedno z najčastejších novoročných predsavzatí. Poradíme, ako na jeho dodržanie.

Chcete viac cvičiť alebo skôr schudnúť?

Medzi najčastejšie dôvody, prečo ľudia nedodržia svoje novoročné predsavzatia, patrí nedostatok motivácie a nejasne definované ciele. S neurčitým "viac cvičiť" preto zrejme neobstojíte. Lepšie je, keď si hneď na začiatku roka vyjasníte, čo je vašim cieľom a ako ho mienite dosiahnuť.

Ak napríklad chcete schudnúť 5kg, stanovte si termín a postup. Myslite pritom reálne - ak ste doteraz necvičili, päť návštev posilňovne týždenne nebude to pravé orechové. Začnite radšej zľahka a postupne aktivity pridávajte.

Krátkodobé detoxy sú k ničomu, pite s mierou celoročne

Rozhodli ste sa obmedziť alebo úplne vyradiť alkohol? Zaslúžite si pochvalu, pripravte sa však na to, že dodržanie tohto predsavzatia vyžaduje skutočne pevnú vôľu. Pokušenie totiž číha všade. Mnoho ľudí sa preto rozhodne napríklad pre mesačný detox, také riešenie je ale krátkozraké.

Ak chcete vo svojom živote skutočne niečo zmeniť, stanovte si jasné pravidlá a tými sa riaďte celý rok. Môžu vyzerať napríklad takto:

  • Žiadne pitie alkoholu doma.
  • Žiaden tvrdý alkohol a koktejly.
  • Miesto vína vínny strik.

Neprestávajte fajčiť zo dňa na deň

Skoncovánie s fajčením prospeje nielen vášmu zdraviu, ale tiež peňaženke. Pre organizmus je ale kruté, keď mu všetky cigarety zoberiete zo dňa na deň. Stanovte si preto plán postupného znižovania dávok nikotínu a snažte sa ho dodržovať.

Tiež si dávajte bokom peniaze ušetrené za každú krabičku cigariet, ktorú ste si nekúpili. Keď budete plniť svoj ​​plán, úspory porastú a vás to bude motivovať. S poslednou cigaretou si potom za ne môžete kúpiť niečo, po čom už dlho túžite.

Prespite sa k zdravšiemu životu

Pod zdravý život sa schová abstinencia, pravidelný pohyb i diéta. Sami pre seba si teda vyjasnite, čo máte vlastne na mysli a prečo to chcete robiť. Tiež sa pripravte na to, že zdravého životného štýlu nedosiahnete zo dňa na deň.

Začať môžete napríklad kvalitným spánkom. Každý človek ním trávi približne tretinu dňa, priestor pre zlepšovanie je teda veľký. Základom je kvalitný matrac, z ktorého vás ráno nebude bolieť chrbát a budete vstávať plní energie.