Spanie pri vysokých teplotách

V spálni by sa podľa odborníkov mala teplota pred spaním pohybovať v rozmedzí 16-21 ° C, ale
samozrejme záleží na každom jednotlivcovi. Ak je v spálni veľké teplo, budete sa častejšie budiť,
naopak pri nižších teplotách sa lepšie zaspáva a zlepšuje sa aj samotná úroveň hlbokého spánku. ako
teda teplotu v spálni počas tropických nocí znížiť?

Rozhodne nepomôže, ak si pred spaním dáte ľadovú sprchu, pôjdete spať v pyžame z umelých materiálov a do postele si okrem partnera nasťahujete ešte psíka.

Obliečky dajte k ľadu

Ak máte dostatok priestoru v mrazničke, dajte obliečky do igelitového obalu a na pár minút ho dajte k ľadu. V prípade, že sa vám celé obliečky do mrazničky nevojdú, schlaďte si aspoň obliečku na vankúš alebo prestieradlo, ktoré položíte na matrac.

Sprchujte sa pod vlažnou vodou

Sprchovanie je pri sparných dňoch i nociach účinným spôsobom, ako sa ochladiť. Nesprchujte sa však pod ľadovou vodou. Kvôli teplotnému šoku sa vaše telo bude snažiť tepelnú nerovnováhu rýchlo vyrovnať, čo povedie k poteniu. Je preto lepšie teplotu vody udržovať niekde medzi studenou a vlažnou.

Spite sami, na prízemí a jedine v bavlne

Bavlna je jedným z najobľúbenejších materiálov, ktoré sa v lete používajú. Je priedušná a navyše dobre saje pot. Perinu a vankúš teda oblečte do bavlnenej obliečky a na spanie zvoľte pyžamo rovnakého materiálu.

Najkomfortnejšieho spánku dosiahnete, keď budete spať v posteli sami. Je však jasné, že z nej nevypoklonkujete svojho partnera, ale aspoň v nej nenechajte spať navyše psíka alebo deti. Zbytočne sa budete vzájomne zahrievať. Tiež je lepšie francúzsku deku vymeniť za perinu pre jednotlivca.

Ak je to možné, choďte si ľahnúť na prízemie, kde je pocitovo oveľa chladnejšie ako na poschodí. Teplo navyše stúpa nahor, takže aj preto sú teploty izieb na poschodí vyššie ako na prízemí.

Schlaďte svoje telo

Okrem sprchy s odstátou vodou môžete svoje telo ochladiť aj inými spôsobmi. Fľašu s vodou dajte na niekoľko minút do mrazničky a potom si ju prikladajte na kolená, zápästia a krk. Ide o miesta, ktoré majú na ochladzovanie tela najvýraznejší vplyv. Takisto sa odporúča udržiavať nohy v chlade, preto ich neprikrývajte perinou.

Pustite si ventilátor

Ventilátor rozprúdi vzduch v miestnosti, ale môžete pomocou neho vzduch tiež zvlhčiť či ochladiť. Vzduch najlepšie zvlhčíte, ak cez ventilátor prehodíte mokrú utierku. Pre ochladenie pred ventilátor postavte alebo položte fľašu so zamrznutou vodou. Fľašu odporúčame postaviť do misky, aby sa neprevrhla a prípadná vyliata voda nespôsobila elektrický skrat. Nechajte tropické teploty za oknom a užite si kvalitný spánok v spálni s príjemnou klímou.