Teenageri a vstávanie do školy

„Ranné vtáča ďalej doskáče,“ hovorí známe príslovie – a zatiaľ čo u menších detí a dospelých to platí dvojnásobne, tínedžeri to vidia úplne inak. A my by sme sa na to možno tiež mali pozrieť z iného uhla.

Väčšina adolescentov trpí spánkovou depriváciou

Počas adolescencie dochádza k posunu biologických hodín, čo môže spôsobiť, že tínedžeri majú tendenciu ísť spať neskôr v noci a vstávať neskôr počas dopoludnia. Vstávanie do školy o 7 hodine ráno (alebo skôr) preto stojí v rozpore so spánkovými cyklami a potrebami adolescentov. Podľa dostupných výskumov je veľká časť tínedžerov silne spánkovo deprivovaná.

 spanek

Mobilný telefón a sociálne siete pred spaním

Používanie mobilného telefónu pred spaním u tínedžerov je rozšíreným javom, ktorý významne ovplyvňuje kvalitu ich spánku. Svetlo obrazovky telefónu obsahuje modré svetlo, ktoré potláča produkciu spánkového hormónu melatonínu. To môže sťažiť zaspávanie a viesť k plytkému a nesviežimu spánku. Okrem toho sociálne siete, správy a hry na telefóne môžu byť veľmi zábavné a návykové, čo môže teenagerov držať hore dlhšie, než by si predstavovali.

Dôležité je tiež zdôrazniť význam vzoru správania u rodičov a ďalších dospelých. Keď rodičia sami používajú mobilné telefóny pred spaním alebo v posteli, môže to vytvárať dojem, že je to normálne správanie, čo môže viesť k tomu, že aj teenager si bude brať telefón so sebou do postele. Rodičovský vzor má silný vplyv na správanie detí a tínedžerov, a preto je dôležité, aby rodičia sami dávali príklad zdravých spánkových návykov. Tým, že rodičia podporujú obmedzenie používania telefónov pred spaním a vytvorenie pokojného a relaxačného prostredia na spánok, môžu pomôcť svojim deťom zlepšiť kvalitu ich spánku a celkovo prispieť k ich zdraviu a pohode.

mobil pred spanim 

Je neskoršie začatie vyučovania riešením?

Áno - väčšinu tínedžerov totiž večer do postele skôr nedostaneme, zato o hodinu posunutý začiatok vyučovania znamená o hodinu viac spánku, čo robí 5 hodín spánku týždenne navyše. Pre zdravý vývoj adolescenta je totiž potrebné, aby denne naspal medzi ôsmimi a pol až deviatimi a štvrť hodinami. Dalo by sa tak zrejme predísť problémom, ktoré idú ruka v ruke so spánkovou depriváciou u dospievajúcich - podávaním horších výkonov v škole, pomalším reakciám, depresiám alebo zvýšeným rizikom metabolických a nutričných deficitov spojených s nedostatkom spánku, a to vrátane obezity.

Tieto problémy potom významne ovplyvňujú budúcnosť tínedžerov a môžu viesť k vážnym následkom v ich štúdiu aj v začlenení do spoločnosti, ako zhoršené schopnosti koncentrovať sa, riešiť problémy, zabúdanie dôležitých dát, agresívnemu a nevhodnému správaniu, väčšej náchylnosti k ochoreniu a dokonca aj k väčšej náchylnosti pre užívanie kofeínu a nikotínu. Dohliadnite na budúcnosť Vašich dospievajúcich potomkov – doprajte im dostatok kvalitného spánku na kvalitný matrac, ktorý im bude (vedľa Vás) tou najlepšou oporou v zdravom vývoji.