Uľahčite prváčikovi život. Keď bude dobre spať, dostane lepšie známky

“Mami, mne sa do školy dnes nechce,” hovorí čerstvý prváčik. Cez prázdniny sa do školy tešil, ale v septembri ho to rýchlo prešlo. Situácia je o to zložitejšia, že dieťa často nedokáže presne pomenovať, prečo ho škola stresuje.

Opýtajte sa učiteľky a družinárky

Pohovorte si s ním a pokúste sa mu situáciu, čo najviac uľahčiť. Z dieťaťa však často nedostanete rozumnú odpoveď. Preto zavolajte jeho učiteľke a družinárke - ony si možno všimli v akých situáciách sa dieťa cíti nesvoje alebo že má problém so spolužiakmi

Rozprávajte mu o svojich spomienkach

Vedomie, že školu úspešne zvládli vychodiť i rodičia, dieťa upokojí. Nezdôrazňujte mu však, že ste mali až do 9. triedy samé jednotky.

Dieťaťu naopak hovorte napríklad o tom, že:

  • ste niekedy i vy dostali horšiu známku a svet sa nezrútil,
  • ste v škole zažili mnoho veselých príhod,
  • ste v triede stretli kamarátov, s ktorými sa priatelíte dodnes.

Prichystajte mu dobrú desiatu

Bude lepšie, keď veľkú prestávku dieťa prežije príjemne a medzi výukou si odpočinie. Preto mu nachystajte desiatu, ktorú má rado. To však neznamená, že to bude čokoládová tyčinka.

Detská výživa má byť zdravá, ale voľte takú, na ktorej si i dieťa pochutná. Občas mu môžete zabaliť i koláčik. Dajte mu ich viac, nech sa môže rozdeliť so spolužiakmi - hneď bude populárnejší.

Školák potrebuje dostatočný spánok

Dobrý spánok je kľúčový. Vedci v roku 2009 publikovali v štúdii v odbornom časopise Pediatrics, ktorá sa týkala detí v veku 7 a 8 let. Tie z nich, ktoré spali menej než 8 hodín denne boli častejšie hyperaktívne a nepozorné.

Práve toto správanie je charakteristické pre deti s horším prospechom. Deti, ktoré majú málo spánku alebo zle spia, mávajú väčšie problémy s učením. Preto by mal žiak 1. triedy mal spať 10 hodín denne.

Prváčik potrebuje kvalitný matrac

I keď dieťa uložíte hneď po večerníčku, dobre sa nevyspí, pokiaľ nemá kvalitný matrac. Pre školákov je ideálny český matrac Foxík. Je vhodný i pre alergikov.

Matrac má 2 strany - jedna je z mäkkej lenivej peny, druhá z pevnejšej studenej peny. Dieťa si môže vybrať, ktorá mu bude viac vyhovovať. Poťah prešitý klimatizačnou vrstvou z dutého vlákna môžete bez obáv prať v pračke.