Vianočná výzdoba spálne: čo si môžete dovoliť a čomu je lepšie sa vyhnúť?

Vianočná výzdoba sa obvykle týka predovšetkým kuchyne, obývačky alebo chodby. Skrátka sa jedná o priestory, ktoré prechádzate nielen vy, ale aj vaše návštevy. Nie je nič výnimočné, ak sa vianočné ozdoby objavia aj v detskej izbe. Ale čo spálňa? Hodí sa výzdoba aj tam? A ak áno, tak aká?

Spálňa by mala slúžiť predovšetkým odpočinku

Pri plánovaní výzdoby nezabudnite na primárne poslanie spálne. Máte si v nej kvalitne oddýchnuť a zregenerovať sa. Mali by ste sa v nej cítiť komfortne a príjemne. Komfortný spánok úzko súvisí s kvalitným matracom, ale aj celkovým zariadením spálne.

Aby ste dosiahli regeneračný spánok, je potrebné spať na kvalitnom matraci. Ten by mal zodpovedať vašej hmotnosti, ale aj obľúbenej spánkovej polohe či preferovanej tuhosti. Samozrejme by sa do nej mali premietnuť vaše zdravotné nároky. Pre alergikov je vhodný matrac, ktorý zamedzí výskytu plesní a baktérií. Bolesti chrbta môžu odznieť vďaka vhodnej tuhosti a zónovaniu.

Okrem matraca sú dôležité aj kvalitné lôžkoviny a obliečky, ktoré umocňujú blahodarný odpočinok. A ako sa na odpočinku a regenerácii podieľa výzdoba? Predovšetkým si pamätajte, že prehnaná aranž bude vašu myseľ rozptyľovať, nie upokojovať. Držte sa teda známeho porekadla: všetkého s mierou.

Ako do spálne dostať správnu mieru vianočnej nálady?

Nič sa nemá preháňať a v spálni toto príslovie platí dvojnásobne. Pokiaľ sem chcete dostať vianočnú atmosféru, mali by ste vedieť, ako s dekoráciami správne pracovať.

LED svetelné reťaze

Ako áno: LED reťaze patria k najobľúbenejšej vianočnej výzdobe. Ostatne, niektorí ich ako dekoráciu využívajú počas celého roka. Pre spálňu však platí, že by sa tu mali objaviť iba v striedmom množstve a hlavne v jednofarebnom prevedení. Svoje miesto si nájdu napríklad okolo čela postele, na stene, okolo skrine alebo v oknách. Rovnako môžu kopírovať voľne spustené závesy.

Ako nie: Svetielka by rozhodne nemali byť pestrofarebná a nemali by divoko blikať ako automaty v kasínach. Rovnako by nemali svietiť celú noc, ale len v čase, keď si napríklad čítate knihu alebo rozprávate sa s partnerom. Pre zdravý spánok je potrebná úplná tma.

vyzdoba vanoce loznice

Obliečky s vianočnými motívmi

Ako áno: Pri výbere obliečok dbajte predovšetkým na kvalitu. Čo z toho, že ho budú zdobiť roztomilí sobíci, decentné vločky alebo motívy zasneženej krajiny, keď vás bude materiál škrabať a neposkytne potrebný tepelný komfort. Obliečky na zimu by mali byť ideálne zo 100% egyptskej bavlny alebo bavlneného saténu. Chybu neurobíte ani s flanelom, mikroflanelom alebo mikroplyšom.

Ako nie: Obliečky by nemali byť vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré vás nezahrejú, a navyše môžu byť vašej pokožke nepríjemné. Rovnako by na ňom nemali byť aplikácie alebo zdobenia, ktoré by vás rušili pri spánku.

vanoce loznice

Kvetinová výzdoba

Ako áno: Kvety sa obvykle do spální príliš neodporúčajú, a pokiaľ áno, mali by mať okrúhle listy. Rovnako je vhodné, aby v noci produkovali kyslík alebo sa postarali o čistenie vzduchu. Lepším variantom je staviť na vianočný aranž v podobe vetvičiek ihličia či vetví, ktoré môžete prestriekať napríklad na bielu, striebornú alebo zlatú farbu. Kvety či kvetinovú aranž môžete ozdobiť sklenenými guľami alebo dekoráciami z dreva či slamy.

Ako nie: V spálni nemajú miesto izbové rastliny, ktoré majú „chlpaté“ listy, pretože zadržiavajú prach, ktorý sa víri, a vy ho neustále vdychujete. Tiež sa sem nehodí kvetina známa pod názvom vianočná hviezda, ktorá je pre Vianoce síce typická, ale do spálne sa nehodí kvôli svojej dráždivej červenej farbe, a navyše je jedovatá. Okrem toho hlina kvetov je rajom pre plesne a baktérie, čo môže byť nepríjemné predovšetkým alergikom.

Výzdoba okien

Ako áno: Vianočnú atmosféru môžete do spálne vniesť dekorovaním okien. Ideálne je zdobenie špeciálnymi samolepkami alebo snehom v spreji. Z garniží či koľajníc môžu visieť sklenené gule. Do okien môžete nainštalovať svetelné reťaze alebo svetelné dekorácie s vianočnou tematikou. Pred spaním ich však vypínajte.

Ako nie: Vyhnite sa preplnenému parapetu. Typicky sa jedná o chumáče vaty, ktorá leží na celom parapete. V nej sú naaranžovaní domčeky, kostolíky, jelene, stromčeky alebo zabalené darčeky. Kvôli tejto výzdobe bude problematické otvorenie okenného krídla pri vetraní. A dostatok čerstvého vzduchu je pred spaním jednou zo zásad správnej spánkovej hygieny.

Vôňa Vianoc

Ako áno: Spálňu si môžete tiež pred spaním prevoňať niektorou z vôní, ktorá upokojuje a zároveň na vás dýchne vianočnou atmosférou. Použiť na to môžete éterické oleje s vôňou vanilky, santalu, myrhy, medovky alebo harmančeka. Éterické oleje môžete aplikovať do aromalampy alebo arómy difuzéra, prípadne si dopriať voňavý kúpeľ pred spaním.

Ako nie: Všetkého veľa škodí a presne tak je to aj s éterickými olejmi. Ide o silné koncentráty, ktoré sa v difuzéroch alebo aromalampách riedia najčastejšie vodou alebo mliekom. Používa sa iba niekoľko kvapiek. V opačnom prípade by vás z vône mohla začať bolieť hlava. Siahnite iba po vôňach, ktoré sú vhodné pre pokojný spánok. Spálňu prevoňajte predtým, než sa chystáte zaľahnúť, a rozhodne vôňu neinhalujte celú noc.

vyzdoba vanoce

Vianočné závesy

Ako áno: Závesy sú jednoduchým spôsobom, ako do spálne vniesť ducha Vianoc. Siahnite po farbách, ktoré sú typické pre tieto sviatky, ale zároveň nebudú rušiť pokojnú harmóniu. Ideálna je béžová, zelená, biela alebo modrá. Najlepšou voľbou sú závesy zatemňovacie, ktoré sa dajú kúpiť v pestrej škále farebného prevedenia.

Ako nie: Nedávajte si do spálne závesy len preto, že majú vianočný motív. Pokiaľ nefungujú ako zatemňovací prvok, jedná sa o doplnok, na ktorom sa bude zbytočne zadržiavať prach a pri upratovaní po Vianociach vám narobia zbytočne prácu.

Dekorácia v primeranom množstve

Ako áno: Stavte na dekorácie z jedného materiálu a striedmeho farebného prevedenia. Dáte prednosť prírodnému drevu, slame alebo sklu? Všetko záleží na vašom vkuse. Z hľadiska farebnosti voľte zlatú, modrú, striebornú, zelenú alebo púdrovo ružovú. Vyhnite sa ostrej červenej, ktorá ruší pokojnú atmosféru.

Ako nie: Spálňa by nemala pripomínať obchod s vianočným tovarom, takže to s množstvom dekorácií nepreháňajte. Vyhnite sa tiež výraznej farebnej pestrosti aj kombinácii materiálov. Výzdoba by nemala pôsobiť chaoticky.