Zaobstarajte si správnu výbavu pre príjemný spánok v lete

Stáva sa vám v lete, že sa celú noc len prevaľujete na prepotenej plachte a ani dokorán otvorené okná vám nepomáhajú? Niet divu, ideálna teplota pre spánok je 18°C. Počas tropických nocí však vonkajšia teplota nespadne ani pod 20°C. Prečítajte si, ako sa v lete čo najlepšie vyspať, akú zvoliť prikrývku a čo vám môže pomôcť schladiť spálňu aj posteľ.

Zvoľte priedušnú a ľahkú prikrývku

  Každý by mal mať dve periny. Jednu pre zimné a druhú pre letné obdobie. V zime sa oplatí spať pod prikrývkou s vyššou hrejivosťou, pretože v spálni nemusíte toľko kúriť. S príchodom jari ale zimnú perinu odložte a vymeňte ju za ľahšiu.

  • priedušné prikrývky zaisťujú cirkuláciu vzduchu,
  • pot sa môže v priebehu noci odparovať,
  • nemusíte sa neustále odkrývať a prikrývať.

  V lete každú noc vypotíte asi liter tekutín, niekedy aj dva. Časť potu sa odparí, ale časť musí absorbovať váš matrac. Prepotený matrac je ideálne miesto pre vznik plesní a rozmnožovanie roztočov.

Chráňte ho preto matracovým chráničom, ktorý pot neprepustí a navyše ho ľahko vyperiete! Topper využije každý, ale najmä pre alergikov a ľudí trpiacich nadmerným potením by mal byť samozrejmosťou.  

Ako ochladiť spálňu počas tropických nocí

  Pre príjemnejší spánok v lete existuje veľa tipov a rád. Základom je ochladenie vášho tela, postele alebo rovno celej spálne. Inšpirujte sa a možno zistíte, že pohodlný spánok v lete nie je úplne nemožný!

  • Dajte si na nočný stolík misu plnú ľadu
  • Pyžamo pred spánkom trochu navlhčite a dajte do mrazničky
  • Otvorte dvere a okná po celom byte, aby vznikol prievan
  • Oblečte si ponožky namočené v studenej vode

  Ideálnym riešením je samozrejme klimatizácia! Ak ju doma máte, nemali by ste to s ňou však preháňať. Veľké výkyvy teplôt telo neznáša dobre. Na noc ju teda nastavte na príjemných 20 °C.