Zariaďujeme detskú izbu pre alergika: dieťa spí 10 hodín, vyberte mu správny matrac

Vaše dieťa má alergiu na roztoče. Tieto slová nechce počuť od lekára žiadny rodič. Vie, že budú nasledovať len problémy. Práve teraz na jeseň sa príznaky ešte zhoršujú. Poradíme vám, ako potomkom aspoň trochu uľaviť.

Alergiami najčastejšie trpia deti


Presné čísla neexistujú, ale odhaduje sa, že rôznymi alergiami trpí až tretina Slovákov. V detskej populácii je číslo ešte vyššie, pretože problémy postihujú najčastejšie najmladšiu generáciu. Z výskumu, ktorý si v roku 2015 nechala spracovať spoločnosť Lékárna.cz vyplynulo, že práve roztoče sú 3. najobávanejším alergénom.
Ďalšie zaujímavosti z výskumu:

  • 28 % alergikov používa len prírodné lieky a bylinky,
  • 43 % alergikov postupne prestane chodiť k lekárovi,
  • 49 % opýtaných odpovedalo, že im alergia komplikuje trávenie voľného času,
  • 42 % ľudí sa sťažovalo, že ich alergia stojí príliš veľa peňazí.

Rozlúčte se s kobercami


Z výskumu tiež vyplynulo, že 41 % opýtaných muselo kvôli alergii upraviť svoje bývanie. Tento problém sa týka predovšetkým ľudí s alergiou na prach a na roztoče. Najviac investujú do antialergických spální.

Pokiaľ touto alergiou trpí práve vaše dieťa, nevyhnutnosťou je správne zariadená detská izba. Počítajte s tým, že vás čaká veľká čistka. Budete sa musieť zbaviť:

  • kobercov,
  • záclon a závesov,
  • čalúneného nábytku.

Na výbere matraca si dajte záležať


Alfou a omegou je posteľ malého alergika a jej najbližšie okolie. Práve tam dieťa strávi až 10 hodín denne. Najväčší problém býva s matracom.

Ten je totiž najväčšou liahňou roztočov v domácnosti. Živočíchom tam vyhovuje tma, teplo a vlhkosť, a preto sa množia ako o život. Pri výbere matraca by ste si preto mali overiť, či je matrac antialergický a či môžete dať poťah do pračky.

Je tiež dobré vedieť, že matrac musíte malému alergikovi vymieňať častejšie než iným deťom. Maximálna životnosť matraca je 5 rokov, potom už sa v ňom nazhromaždí kritické množstvo roztočov a situácia môže byť pre chorého neznesiteľná.

Matrac chráňte topperom


Skúste český matrac Xena Trio zo studenej peny. Je vhodný pre alergikov a poťah môžete prať na 60 stupňov. Naviac deti ocenia potlačenú látku napríklad s motívmi cyklistov či lebiek.

Aby ste predĺžili životnosť matraca, zadovážte si naň krycí topper. Je omnoho lacnejší než nový matrac. Vo chvíli, keď je už zamorený roztočmi, ho vyhodíte a kúpite nový.