Závidíte spánok svojmu štvornohému maznáčikovi? Nemusíte, dosť sa podobá tomu nášmu

Pokukujete pri odchode do práce po svojom driemajúcom psom maznáčikovi s trochou závisti? Celý deň sa bude určite len váľať a pospávať a vás čaká ďalší dlhý pracovný deň. No a nemyslíte si, že ten odpočinok pes skutočne potrebuje? Poďme sa na spánok našich psích miláčikov pozrieť podrobnejšie. A trochu ho porovnať s tým naším.

Čo by ste mali vedieť o psom spánku

Spánok je pre psy rovnako ako pre ľudí základnou potrebou dôležitou pre zdravie. Keď sa dobre nevyspia, dokážu byť pekne namrzení. Dlhodobo nekvalitný spánok, napr. v malom pelechu, alebo s boľavým chrbtom či krkom, im môže spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie. A nám časté návštevy zverolekára.

 

Okrem kvalitného spánku potrebujú psy pre svoj zdravý vývoj aj pohyb. Denne by ste im mali dopriať niekoľko (kľudne aj kratších) prechádzok. Obmieňajte trasy, ponúkajte nové podnety. Chodievajte venčiť s kamarátmi, pes je veľmi spoločenský tvor a s iným psom sa dokáže pekne vyblázniť. Doma ich dokážu zabaviť rôzne hlavolamy a rébusy. Príjemne uťahaný a dostatočne vybláznený pes bude spokojnejší a zdravší.

Vráťme sa teraz späť k psiemu spánku. Čo by ste o ňom teda mali vedieť?

  • Psy rovnako ako batoľatá potrebujú spať približne 12 - 14 hodín denne. Šteňatá a veľké plemená zvládnu aj 18 hodín, rovnako ako novonarodené bábätká.
  • K prespanej polovičke dňa pridajte ešte ďalších 30% času, kedy psík nespí, ale povaľuje sa a drieme. Aktívne strávi iba pätinu dňa.
  • Spánok je rozdelený na REM a non-REM fázy. V REM fáze spí psík naozaj tvrdo a nie je ľahké ho prebudiť. Kým u ľudí trvá REM fáza asi štvrtinu noci, u psov len 10%, to je dôvod ich vyššej potreby spánku

Kde psy najčastejšie spia?

Mnoho ľudí zastáva názor, že pes patrí do búdy na záhradu. Väčšina psov ale žije so svojimi pánmi v bytoch, kde mávajú svoje miestečko, kam si chodia oddýchnuť, pohrať alebo sa schovať, keď vykonajú nejakú neplechu. Títo psíkovia prispôsobujú svoj biorytmus životu rodiny. Ak ste teda v práci, váš pes väčšinu času skutočne prespí. Naberá silu na to, aby s vami potom mohol vyvádzať. A kde psíci najčastejšie nocujú?

  • 45% psov spí s pánom v posteli
  • 20% vo svojej klietke alebo v prepravke 
  • 17% v pelechu  
  • 14% na nešpecifikovanom mieste vnútri domu  
  • a len 4% psov spia vonku

Aj psy mávajú problémy so spánkom

Psy to majú so spánkom naozaj veľmi podobne ako my. Áno, spia dlhšie, ale kto hovorí, že nemôžete tiež? :) Ich spánok ale nie je vždy tak pokojný a závideniahodný, ako sa na prvý pohľad zdá.

Psom sa rovnako ako nám zdajú sny, pekné i škaredé, zo spania kňučia, šermujú labkami aj klopkajú tlamou. Hoci to nie je príliš časté, aj naši miláčikovia môžu trpieť poruchami spánku. Veterinári sa už stretli so psou nespavosťou väčšinou spôsobenou nejakým zdravotným problémom, narkolepsiou aj hlasným chrápaním, poťažmo spánkovým apnoe.

Prikláňame sa tiež k názoru jednej expertky na myoterapiu (rehabilitácia svalovo-kostrových ťažkostí a bolestí zvierat), ktorá tvrdí, že pre psov, rovnako ako pre nás, je počas spánku dôležitá podpora tela. Netvrdíme, že by ste im mali kupovať posteľ a kvalitný matrac ako sebe, doprajte im ale dostatočne priestranný a pohodlný pelech. Aj psy potrebujú počas spánku meniť polohy, vrtieť sa a naťahovať.

A hoci sa vám to môže zdať zvláštne, aj psíci dokážu oceniť a využitý vankúš. Skúste ho zaobstarať vášmu miláčikovi, uvidíte, čo sa stane. Prinajhoršom z neho bude nová hračka. :)