Zbytočné starosti nám bránia v kľudnom spánku

Na prvý pohľad by sa možno mohlo zdať, že starosti nás držia „v strehu" a motivujú nás lepšie sa pripraviť na rôzne situácie. Je ale zaoberanie sa „čoby keby" skutočne užitočné?

Nakladajte so svojou energiou zmysluplne

Každý z nás sa občas v noci prevaľuje na posteli zo strany na stranu a usilovne premýšľa nad svojou prácou, vzťahmi alebo ďalšími rôznymi vecami. Väčšinou riešime, čo by sme robili v nejakej situácii, ktorá sa už stala. Alebo ktorá by sa mohla stať! Také sú najhoršie, môže sa v nich predsa čokoľvek a kedykoľvek tak ľahko zvrtnúť - a je jedno, či riešime počatie prvého potomka alebo premaľovanie kuchyne. Hovoríme si, že inokedy než pred spaním nemáme toľko času a pokoja na premýšľanie - lenže to je veľký omyl. Ako nám miesto zdravého spánku pomôže riešiť, čo by sme mohli urobiť inak? Akurát sa okrádame o cenné hodiny spánku a ďalší deň sme zbytočne unavení, pretože svoju energiu namiesto do produktívnej činnosti smerujeme do túžby ovplyvniť situáciu, ktorú rovnako ovplyvniť nemôžeme.

Ako sa nestrachovať?

Keď si ľahneme do postele a začnú sa nám hlavou naháňať najrôznejšie stresujúce myšlienky, je dobré zamyslieť sa naopak nad tým, čo sa nám podarilo. Môžeme pokojne začať od toho najzákladnejšieho - mám strechu nad hlavou, rodinu, priateľov, dostatok jedla ... a prepracovať sa k detailom, ako napr. Dnes sa mi podarilo odovzdať ten projekt. Ďalšiou možnosťou, ako rozptýliť starosti, je udržiavať sa v zamestnaní. Nemusí to nutne znamenať prácu, ale skôr aktívny odpočinok. Môžeme sa zapísať do lekcií vyšívania, naučiť sa ďalší cudzí jazyk - neodkladajme, čo sme už dávno chceli urobiť. A ak nezaberie ani to, vyskúšajte charitatívnu činnosť. Keď sme totiž konfrontovaní s problémami a starosťami ostatných, na tie svoje rýchlo zabudneme. A môžeme zase pokojne spať!