Zdravý spánok: 5 tipov, ako na neho

Dnes sa po celom svete oslavuje Medzinárodný deň zdravého spánku. Oslávte ho poriadnym šlofíkom! Poradíme, čo robiť, aby ste z neho získali maximum.

Vstávať a cvičiť

Fyzická únava je ten najlepší liek na problémy so spánkom. Po cvičení budete zaspávať omnoho ľahšie, váš spánok sa prirodzene prehĺbi a predĺži. Okrem pravidelnosti si dajte pozor aj na dobu, kedy športujete. Ideálne je dopoludnie, ak vám to ale časové možnosti nedovolia, postrážte si aspoň, aby ste si dali do tela najneskôr 3 hodiny pred spaním.

obrázek

Dvadsaťminútovka povolená

V škôlke sme ho neznášali, v dospelosti po ňom často prahneme. Hoci popoludňajší spánok môže byť osviežujúci, nemal by trvať dlhšie ako hodinu. V opačnom prípade totiž naruší váš nočný režim.

Modrá nie je vždy dobrá

Vedeli ste, že spánok môže narušiť aj váš mobil alebo počítač? Ich displeje totiž vyžarujú modré svetlo, ktoré klame mozog. Ten si kvôli nemu aj večer myslí, že je stále deň. Znižuje sa produkcia melatonínu a s ňou aj kvalita vášho spánku. Odložte elektroniku najneskôr 2 hodiny pred zaspaním a nechajte oči odpočinúť.

obrázek

Coffee break? Opatrne!

Nejaký ten stimulant občas potrebuje každý z nás. Či už si fičíte na káve, cukre alebo energy drinkoch, myslite na to, že vám ich konzumácia môže pripraviť bezsennú noc. Vyvarujte sa im aspoň v popoludňajších hodinách a večer.
 

Ako si kto ustelie, tak si ľahne

Vytvorte si spálňu vašich snov - a sny sa dostavia. Doplnky, obliečky aj osvetlenie môžu za pár korún úplne zmeniť atmosféru celej miestnosti. Váš chrbát potom ocení investíciu do kvalitnej postele, matraca a roštu. Uľaví im tiež vhodne zvolený vankúš. V príjemne zariadenej spálni sa vám bude krásne zaspávať, a ešte krajšie vstávať.