5 tipov na potraviny, ktoré vás posilnia (a k tomu jeden nápad navyše)

Čo jesť, aby človek dodal telu všetko potrebné? To je ošemetná otázka. Jednak každý trpí odlišnými chorobami, za druhé nemusíte vôbec poznať, čo telu práve chýba. Existuje ale niekoľko vitamínov, bylín a prvkov, s ktorými nemôžete urobiť krok vedľa.

Zažeňte prechladnutie s vitamínom C

Že musíte piť veľa čaju s citrónom, určite odmala počúvate od mamičky. A niečo na tom skutočne je - C je totiž ako najdôležitejší vitamín skvelou prevenciou proti chrípke a zároveň sa s ním rýchlejšie dostanete späť do formy po náročnom športe. Vedeli ste, že je kľúčový aj pre tvorbu chrupaviek, kolagénu a pri hojení zranenia? A prekvapenie na záver: s vitamínom C je tradične spojený citrón - možno sa ale budete diviť, pretože oveľa viac ho je v paprike, jahodách a napríklad kiwi.

Bojovníkom za správne fungovanie tela je draslík

Menej známy už je draslík - pritom je to najdôležitejší alkalický prvok v ľudskom tele. Pomáha znižovať vysoký krvný tlak, pozitívne pôsobí na nervový systém a podieľa sa napríklad aj na funkcii kardiovaskulárneho systému. A pozor, človek ho vylučuje z tela močom aj potom, preto naň myslite, napríklad keď pôjdete na cyklistickú dovolenku. Navyše si večer pri televízii dobre rozmyslite, či si dáte zemiačiky a sladkosti - tie totiž môžu za jeho úbytok v tele. Získate ho naopak napríklad z varených zemiakov.

Echinacea - krásna rastlina, ktorá lieči

O rastline s názvom echinacea čiže třapatce purpurové ste už možno počuli. Je skvelým pomocníkom pri nádche aj kašli a kvapky sa vám budú hodiť najmä v jesenných fujaviciach. Echinaceu si pritom môžete jednoducho vypestovať a z koreňa pripraviť vlastnú tinktúru.

Vitamin B komplexne pomáha metabolizmu

Do skupiny vitamínov B, ktorej sa hovorí B-komplex, patrí napríklad riboflavín známy ako B2 alebo kyselina listová, ktorá nesie označenie B9. Vďaka vitamínu B predídete napríklad aftám alebo kŕčom. Zlepšia sa vám vlasy a nechty a vďaka vitamínu B7 sa vám bude aj lepšie spať. Vitamínu B sú plné napríklad kvasnice, mäso, strukoviny alebo orechy.

Na baktérie je skvelý benedikt lekársky

Rastlinu z čeľade astrovité ocenia predovšetkým ľudia, ktorí majú problémy s tráviacim traktom. Benedikt bojuje proti ochoreniam žlčníka alebo pečene, má protinádorové aj antibakteriálne účinky. To má spoločné napríklad s cesnakom a cibuľou, ktoré si ale človek trebárs na raňajky bežne nedá.

Zdravé jedlo? Áno, ale nie je to všetko

Pokiaľ ale telu doprajete len niekoľko hodín spánku, posilnenia imunity sa rovnako nedočkáte - okrem vitamínu B7 je potreba aj poriadna posteľ s matracom. Aktívni športovci ocenia obojstranné matrace s masážnymi vlastnosťami. Je to jednoduché: jedna strana matraca je tuhšia a slúži k urýchlenej regenerácii tela, druhá je mäkšia a zameriava sa na maximálnu podporu chrbtice.

Vedeli ste, že vďaka lenivej bio pene existuje aj špeciálny matrac pre alergikov? Lenivá pena sa vyznačuje tým, že prispôsobí tvar matraca teplote tela. A ak je z bio materiálu, väčšinou sóje alebo ricínu obyčajného, môžu pokojne spať aj alergici.