5 tipov pre ľahšie vstávanie

Tiež patríte medzi tých, ktorí nenávidia ranné vstávanie a budík radšej trikrát odsunú, než aby sa vzdali pohodlia svojej postele? V tom prípade pre vás máme niekoľko užitočných tipov, vďaka ktorým si vstávanie zamilujete (alebo vám aspoň nebude robiť taký problém).

1. Dostatok spánku je kľúčový

Kľúčom k bezproblémovému rannému vstávaniu je už predchádzajúci večer. Rozhodne je dobré zaspávať každý deň v rovnakom čase. Je pritom dôležité, aby vaše telo malo dostatok spánku. U dospelákov sa hovorí o 7 až 8 hodinách, ale presný čas je samozrejme individuálny. Aby ste sa do postele dostali vo vhodnom čase, nastavte si budík aspoň hodinu pred uložením do postele. Počas tejto doby by ste nemali sledovať žiadne obrazovky a monitory. Dajte si napríklad horúcu sprchu, pustite upokojujúcu hudbu a čítajte obľúbenú knižku. Ak svojmu telu doprajete potrebný čas na spánok a podporíte kvalitu spánku napríklad novým matracom, bude sa vám druhý deň lepšie vstávať.

doba_spanku

2. Vstávajte každý deň v rovnakom čase

Aby si vaše telo na ranné vstávanie zvyklo, je potrebné dodržiavať rovnaký čas vstávania každý deň bez ohľadu na to, či je víkend alebo máte dovolenku. Vaše telo si na dobu vstávania zvykne a nebude s ňou mať problém. Ak potrebujete vstávať skôr ako doteraz, zvykajte si na zmenu pomaly. Každý deň si budík nastavujte o 15 min skôr, až sa dostanete na vytúženú rannú hodinu. Nezabudnite, že ak budete skôr vstávať, musíte ísť tiež skôr spať. Nenechajte sa zlákať vidinou víkendového vyspávania. Zbytočne svoje telo mýlite a kazíte výsledok, na ktorom ste celý pracovný týždeň tvrdo pracovali.

3. Zobuďte sa svetlom

S bezproblémovým vstávaním vám môže pomôcť postupné rozvidnievanie. Nemusíte sa pritom vzdať svojich zatemňovacích závesov. Stačí si zaobstarať inteligentné osvetlenie, ktoré vás začne šetrne prebúdzať zhruba pol hodiny pred tým, než vám zazvoní budík. Vďaka tomu nebude násilne narušená fáza spánku, ktorá práve prebieha. Svitanie je prirodzený jav, na ktorý telo prirodzene reaguje, a preto sa na vstávanie dokáže lepšie pripraviť.

probouzeni

4. Začnite deň pohybom

Po zazvonení budíka nemusíte z postele vystreliť ako raketa a rovno ísť behať. Ešte v posteli sa môžete natiahnuť. Stačí nohy, ruky a krčnú chrbticu. Akonáhle vstanete, je najlepšie cvičiť niekoľko jednoduchých cvikov na rozhýbanie. Skúsiť môžete napríklad pozdrav slnku alebo päť Tibeťanov. Cvičením sa do tela dostanú endorfíny, ktoré vám vstávanie spríjemnia.

5. Majte sa na čo tešiť

Nezačínajte deň premýšľaním nad tým, čo nepríjemného vás čaká, ani nekontrolujte došlé e-maily, zbytočne sa tým stresujete. Radšej sa zamyslite nad tým, na čo sa tešíte. Je to hrnček horúcej kávy? Spoločné raňajky s kolegami? Obed s kamarátkou alebo večerná prechádzka? Uvidíte, že keď budete mať na čo sa tešiť, nebude vám vstávanie robiť žiadne ťažkosti.

ranni_kava