5 zvláštnych spánkových javov

V noci sa nám občas dejú zvláštne veci. Pri spaní uzatvárame svoje vedomie a strácame kontrolu nad svojimi činmi. K slovu sa dostáva podvedomie a nervová sústava. Niektoré javy, ako je rozprávanie zo spánku, sú pomerne bežné, iné sa ale vyskytujú len zriedka. O to sú zaujímavejšie.

Hypnagogické zášklby

Poznáte ten pocit pri zaspávaní, kedy sa vám zdá, že ste sa náhle pošmykli na ľade a padáte? Hypnagogické zášklby sú rýchle a intenzívne zášklby svalov kdekoľvek na tele, zaspávajúceho človeka niekedy vyľakajú, ale nie sú nijako nebezpečné.

Pravdepodobnosť ich výskytu rastie so stresom, prípadne s príjmom kofeínu alebo s predošlou telesnou námahou.

Chrápanie

Ronchopatia čiže chrápanie je jeden z najbežnejších javov spojených so spánkom. Spôsobujú ho hlasné vibrácie povoleného tkaniva horných ciest dýchacích. Dokáže poriadne znepríjemniť život, ale zvyčajne chrápajúceho nijako neohrozuje.

Výnimkov je spánkové apnoe, ktoré sa okrem chrápania prejavuje krátkym prerušovaním dýchania, to už môže byť nebezpečné.

Námesačnosť

Námesačnosti sa odborne hovorí somnambulizmus. Môže mať rôzne podoby, spiaci človek si občas len sadá na posteli, inokedy chodí po dome alebo dokonca po ulici. Námesačnosť sa najčastejšie objaví v prvej časti noci, v štádiu hlbokého spánku. Zaujímavé je, že človek má otvorené oči, vie si otvoriť dvere aj obuť topánky. Problém ale nastáva vonku, námesačného totiž môžu ohroziť prechádzajúce autá.

Hovorenie zo spania

Somnilógiou čiže rozprávaním zo spánku najčastejšie trpia deti. Zo sna ale občas hovoria aj dospelí, hovoria tak nahlas to, čo hovoria aj vo sne. Hovorenie zo spánku zvyčajne sprevádzajú veľmi živé sny, často nočné mory. Častejšie sa objavuje v období stresu alebo pri veľkom množstve starostí.

Škrípanie zubov

U niektorých ľudí sa v noci objavuje takzvaný bruxismus. Spiaci mimovoľne žuje, čo sa prejavuje hlasným škrípaním zubov. Najčastejšie sa objavuje v počiatočnej fáze spánku, ale nie je to pravidlo. Ak je škrípanie veľmi silné a časté, je na mieste to konzultovať so stomatológom, ktorý môže odporučiť nosenie ortodontického aparátu.

V spánku sa toho samozrejme deje ešte oveľa viac. Vedci však toho ešte veľa nevedia, nedokážu sa totiž ani zhodnúť na tom, prečo vlastne spíme alebo prečo sa nám zdajú sny. Spánok tak zostáva jednou z najzáhadnejších aktivít nášho tela.