7 fascinujúcich faktov o spánku

Vzhľadom na to, že trávime približne tretinu nášho života spánkom (čo zodpovedá približne 25 rokom), poďme sa ponoriť do sveta spánku a odhaliť niektoré zaujímavé fakty o spánku. Niektoré vás možno prekvapia.

1. Nikto nespí celú noc

Všetci sa počas noci niekoľkokrát prebudíme, často bez toho, aby sme si toho boli vedomí. Faktory, ako je teplota, pohyb partnera, deti alebo okolitý hluk, môžu krátko narušiť našu spánkovú skúsenosť. Našťastie tieto nočné prebudenia sú normálnou súčasťou našich spánkových cyklov.

2. Niektorí z nás snívajú čiernobielo

Výskumy naznačujú, že okolo 12 % ľudí zažíva sny čiernobielo. Tento podiel býval predtým oveľa vyšší, takmer 75%, pred zavedením farebnej televízie. Tento posun poukazuje na významný vplyv televízie na naše sny.

 spanek_cernobile

3. Naše zmysly sa počas spánku menia

Počas spánku prechádzajú naše zmysly zaujímavými zmenami. Štúdie ukázali, že zvuky môžu preniknúť do nášho vedomia a prebudiť nás, ale vôňa nie. Tento zvláštny jav by mohol vysvetliť, prečo sú také dôležité požiarne alarmy.

4. Spánok sa líši podľa pohlavia

Podľa Sleep Foundation majú muži a ženy trochu odlišné cirkadiánne rytmy. Tieto rytmy regulujú naše cykly spánku a bdenia a taktiež mnoho ďalších funkcií nášho vnútorného biologického hodinového systému.

  • Priemerne majú muži cirkadiánny rytmus o približne šesť minút dlhší, čo často vedie k menšej únave večer.
  • Ženy majú tendenciu mať kratšie cykly, čo znamená, že sú náchylnejšie na skoré prebudenie.

spanek _televize

5. Spánok posilňuje imunitu

Zvlášť počas zimných mesiacov a chrípkovej sezóny sa odporúča spať sedem až osem hodín každú noc, aby sa zvýšila efektivita vášho imunitného systému pri boji proti chorobám.

6. Zaspávanie by malo trvať 10 až 15 minút

Ideálna doba na zaspanie je približne 10 až 15 minút. Ak zistíte, že zaspávanie trvá menej ako päť minút, môže to naznačovať nedostatok spánku.

spanek 

7. Nový matrac môže predĺžiť dobu spánku

Podľa organizácie The Sleep Council môžete získať ďalších 42 minút spánku, keď vymeníte svoj starý matrac za nový. Či už ide o lepšiu podporu tela alebo pohodlnejšiu spánkovú pozíciu, tak výmena matraca môže priniesť pokojnejší nočný spánok.

 

Prečítajte si aj ďalšie články: