Alergici, kúpte si správny matrac!

Jar je tu! A s ním aj obdobie, ktoré alergici nemajú v láske. Peľová sezóna. Niektorí z nás ale peľovú sezónu majú po celý rok, totiž alergici na prach. Ten je v domácnosti prítomný neustále. Roztoče, ktorí sa ním živia, dokážu pekne znepríjemniť život, napríklad v spánku. Ako vybrať matrac, aby sa vám na ňom aj s alergiou spalo čo najpokojnejšie?

Stavte na BIO materiály alebo latex

Či chcete alebo nie, pri spánku každú noc vypotíte veľa potu a na matraci zanecháte drobné nečistoty, ktoré slúžia ako potrava pre roztoče. Výkaly roztočov sú veľmi silný alergén, rovnako ako plesne, ktoré vznikajú vo vlhkom matraci.

Pre alergikov je teda najlepší čo najvzdušnejší matrac, z ktorého sa vlhkosť môže rýchlo odparovať. A aký zvoliť materiál?

  • BIO pena je prírodná a veľmi vzdušná
  • latex je vysoko pružný a má aj dlhú životnosť
  • studená pena je tiež veľmi priedušná

Chybu ale neurobíte ani s pružinovými matracmi, ktoré sú plné vzduchu a plesniam ani roztočom sa v nich dariť nebude.

Perte matracový poťah a vetrajte!

S roztočmi a plesňami sa oplatí aktívne bojovať. Ich nepriateľom je čistota, preto častejšie perte váš matracový poťah, v ktorom sa držia všetky nečistoty. Väčšinu poťahov bez obáv vyperiete na 60°, tým populáciu roztočov vo vašej posteli výrazne znížite.

A ako správne vetrať v spálni?

  • Vyvetrajte hlavne ráno, matrac pri tom nezakrývajte perinami
  • Otvorte okná dokorán minimálne na päť minút
  • Krátko vyvetrajte aj večer pred spánkom

Roztoče nemajú radi ani slnečné lúče. Ak vám do spálne slnko nesvieti, vyneste občas aspoň perinu na balkón. Aj v nich sú vaši nepriatelia, ktorí vám niekedy nedajú spať.