Alergici, spíte na matraci, ktorý vás nezaťažuje?

Kýchate pri každom ustieľaní postele? Budíte sa v noci s dusivým kašľom a upchatým nosom? Je možné, že ste alergickí na prach, respektíve na roztoče. Čo robiť? Okrem najrôznejších liekov a opatrení v domácnosti si môžete zaobstarať také vybavenie spálne, v ktorom sa roztočom nebude dariť.

Zatočte s roztočmi!

Aj keď si to väčšina z nás nerada pripúšťa, v byte s nami býva milión živočíchov. Alergické reakcie majú na svedomí roztoče, mikroskopické zvieratká podobné kliešťom. Roztočové alergény sa zavíria vo vzduchu zakaždým, keď prejdete cez koberec alebo otočíte perinu. Niet preto divu, že sa ich ľahko nadýchate a v noci vám často nedajú spať.

Veľkosť populácie roztočov môžete znížiť napríklad tým, že miesto kobercov zvolíte plávajúcu podlahu. Miesto čalúneného nábytku si potom kúpte napríklad kožený, zo spální odstráňte závesy, z detských izieb plyšové hračky. Celý byt by ste tiež mali pravidelne vetrať, často vysávajte a utierajte prach.

Vyskúšajte latex alebo BIO penu

Najdôležitejšia je ale vaša posteľ. V nej trávite približne tretinu každého dňa. Kúpte si preto antialergický matrac. O čo menej sa v ňom bude páčiť roztočom, o to lepšie sa vyspíte.

  • Latexové matrace sa vyrábajú zo zmesi prírodného a syntetického kaučuku. Vďaka odvzdušňovacím kanálikom sú vysoko priedušné. Zároveň sú veľmi elastické a majú dlhú životnosť.
  • Matrace z BIO peny obsahujú výťažky z prírodných látok, ako je Castor bean alebo sójový olej. Ropné materiály, ktoré sa pri výrobe matracov bežne používajú, boli nahradené materiálmi prírodnými, nevyvolávajú teda alergické reakcie.
  • Dobrou voľbou sú ale aj matrace zo studenej peny alebo pružinové matrace. Všetky tieto matrace by ste však mali umiestniť na lamelový rošt, ktorý zaistí cirkuláciu vzduchu.

Nezabudnite na poťah

Veľkú službu vám môže urobiť aj poťah na matrac. Ten pravidelne perte v práčke, aspoň na 60°. Pri tejto teplote totiž všetky organizmy zničíte.

Moderné poťahy na matrace navyše obsahujú látky, ktoré roztoče priamo odpudzujú. Aj samotný nový poťah na matrac teda môže prispieť k zdravému a ničím nerušenému spánku. Tieto poťahy obsahujú napr kašmírovú vlnu, hypoalergénne výtažky esenciálnych olejov alebo prírodný extrakt z Aloe Vera.