Len do vázy ich je škoda. Tieto bylinky využijete v spálni, kuchyni aj domácej lekárni

Krásne vyzerajú, voňajú a navyše pomáhajú. Reč je o štyroch bylinkách, ktorých sú v lete plné lúky aj záhrady. Vypravte sa na ne a inšpirujte sa tipmi na ich spracovanie.

Každý vie, že bylinkové čaje zaručujú rýchle zaspávanie a kvalitný spánok. Vedeli ste ale, že keď hodíte hrsť správnych byliniek do olivového oleja, získate výborný liek na spáleniny?

Výroba bylinného oleja totiž nie je nijako zložitá. Ak si chcete pripraviť väčšiu zásobu, potrebujete liter za studena lisovaného oleja a veľkú hrsť sušených bylín. Nádobu s naloženými bylinkami nechajte 2-3 týždne na slnku a potom sceďte. Rýchlejšou variantou je naloženie čerstvých byliniek do oleja aspoň na 2 dni.

Prevoňajte si byt aj bielizeň levanduľou

Omamne voňajúca fialová rastlinka je našou letnou favoritkou. Sušená vyzerá skvele vo váze a pár vetvičiek v bielizníku sa postará o to, že sa vašej bielizni vyhnú mole.

Levanduľová vôňa navyše pôsobí relaxačne a ak chcete jej upokojujúci účinok posilniť, popíjajte levanduľový čaj. Bude sa vám po ňom skvele spať, a zároveň upokojí žalúdok a zmierni problémy sprevádzajúce klimaktérium. Ak nemáte v lete na horúci čaj ani pomyslenie, vyskúšajte levanduľovú limonádu.

Okrem lepšieho spánku vám levanduľa pomôže aj s liečbou plesní, problematickej pleti či bodnutí hmyzom. Látky v nej obsiahnuté totiž majú dezinfekčné účinky a zabraňujú množeniu škodlivých mikroorganizmov. Vyrobte si preto vlastný levanduľový olej a potierajte ním zasiahnuté miesta.

S ľubovníkom pozor na slniečko

Ľubovníku bodkovanému sa hovorí prírodné antidepresívum a na depresie, stresy a úzkosti zaberá skutočne spoľahlivo. Dokonca natoľko, že by sa mu mali vyhnúť ľudia užívajúci antidepresíva - ovplyvňuje totiž ich účinnosť. Rovnako tak nie je ľubovník vhodný pre tehotné a dojčiace ženy a každý, kto ho užíva, by sa mal zdržiavať čo najmenej na slniečku.

Nasušte si preto dostatočnú zásobu na zimu, kedy je na užívanie ľubovníka ideálna doba. Cez leto potom využijete hlavne ľubovníkový olej. Zmierňuje svrbenie a je preto skvelý na popáleniny a štípance od hmyzu.

Listy medovky vás zbavia bolesti hlavy

Stálica medzi bylinkami s upokojujúcim účinkom obsahuje silicu, ktorá pôsobí blahodárne pri úzkostných stavoch. Upokojí aj rozhodené zažívanie a znižuje tlak. Ak vás trápi bolesť hlavy, stačí namočiť pár lístkov a priložiť ich na spánky. Rovnaký postup použite aj v prípade menších popálenín. Rovnako ako levanduľu, aj medovku využijete pri príprave osviežujúcich limonád a ľadových čajov. Ak obe bylinky skombinujete ešte s mätou, ktorá má chladivé účinky, získate ideálny drink pre horúce letné dni.

Harmanček patrí do hrnčeka aj vane

Štvrtým letným zázrakom je harmanček. Okrem upokojujúcich účinkov sa čaj z tejto bylinky vyznačuje aj dezinfekčnými a protizápalovými účinkami. Pri jeho popíjaní navyše prospejete aj svojim ďasnám. Harmančekový odvar ale nemusíte len piť. Keď ním budete oplachovať rany, budú sa rýchlejšie hojiť a drobné popáleniny nebudú toľko páliť. Ak sa spálite na slniečku, napustite si vaňu, do ktorej pridáte kamilkové kvety a uvidíte, že sa vám uľaví.