Päť rád pre kvalitný a pohodlný spánok

Nemôžete spať, ťažko zaspávate, alebo dokonca ste niekoľkokrát za noc hore? Možno Vás trochu ukľudní, že problémy s nezdravým spánkom má viac než polovica dnešnej dospelej populácie. Ako sa tomu brániť?

Všeobecne je doporučované dodržiavať aspoň základné pravidlá spánkovej hygieny – nejesť ťažké jedlá pred spaním, vyhnúť sa alkoholu, neriešiť zložité životné situácie apod. Veľmi dôležité je tiež v akom prostredí a na akej posteli spíte. Predstavíme Vám päť zásad, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete problémy so spaním odstrániť.

Nepleťte si spálňu s pracovňou či obývačkou

Určite to poznáte: „…ešte dopočítam platby, dopíšem email, pozriem si sobotný film…“ Už dosť! Spálňa je určená výlučne na spanie alebo milostné hrátky, teda žiadna pracovňa, obývačka či telocvičňa. Veď posteľ si tiež nedáte na chodbu alebo vaňu do spálne (aj keď by sa to niekomu páčilo).

Toto pre spánok absolútne zbytočné zariadenie Vás rozptyľuje a odvádza od kľudného odpočinku. Aj keď Vás možno obmedzuje bytový priestor, pokúste sa dať preč rotoped, televíziu aj domáce kino. Uvidíte, ako sa Vám bude dobre spať!

Ticho a tma dokážu zázraky

Pre dobrý spánkový cyklus je dôležitý hormón melatonín, ktorého tvorbu obmedzuje práve modré svetlo počítačových obrazoviek. Dokonca aj svietiace kontrolky, číslice na digitálnom budíku alebo telefóne môžu spôsobiť, že sa nevyspíte. V ideálnom prípade by Vaša spálňa mala mať úplnú tmu. Ak musíte ísť v noci na záchod, rozsvieťte si len malé svetlo. Pre tieto príležitosti sú vhodné úsporné žiarovky s pomalým rozsvecovaním.

Popri svetle nás môže rušiť aj hluk. V prípade, že žijete v meste alebo v rušnom prostredí, ťažko s tým niečo urobíte. V podstate máte dve možnosti. Tou prvou je zaobstarať si štuple do uší, čo je síce finančne nenáročné, ale zato pre niektorých dosť nepríjemné riešenie. Druhou možnosťou je nahrať si na CD alebo iné prehrávacie audio zariadenie tzv. „biely šum“. Má špeciálnu zostavu frekvencií, ktoré rušia okolité zvuky a ľudskému uchu pritom vôbec nevadia. Prechádzajúce auto alebo hlučných susedov tak nebudete počuť.

Dbajte na poriadok

Nie nadarmo sa hovorí „čistota pol života“. V tomto prípade platí, že poriadok a čistota v spálni je predpokladom pre zdravý a spokojný spánok. Je to prosté a jednoduché. Mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú radu kožných ochorení a alergií, nemajú v dobre upratanej spálni žiadnu možnosť výskytu. A naviac, nie je veľmi príjemné budiť sa v noci kašľaním a kýchaním kvôli zvírenému prachu. Nezanedbateľný nie je ani dostatok voľného priestoru. Ide síce len o optický vnem, ale je dôležitý pre uvoľnenie mysli.

20°C a dosť!

Ideálna teplota v spálni je medzi 16°a 20°C. Pokiaľ máte radi viac tepla, zaobstarajte si teplejšiu prikrývku, avšak viac už nekúrte. Hovoríte si prečo? Behom spánku dochádza k prirodzenému poklesu telesnej teploty, čo samozrejme vo vyhriatej miestnosti nejde. Veď si spomeňte na horúce letné noci, keď sa Vám zle spí – to je práve kvôli vysokej teplote vzduchu. V takomto prehriatom prostredí nie sme schopní zaspať hlbokým spánkom a často sa budíme.

Dobrá posteľ je základ

Ťažko by sme sa dobre vyspali bez kvalitnej postele. Vybrať takú, ktorá bude poskytovať dostatočný komfort, je skutočne náročné. Jej výberu by ste mali venovať dostatok času aj financií. Ako na to?

Posteľ: Len niektorí si môžu dopriať posteľ širokú skutočne tak, ako by si predstavovali. Samozrejme aj keď ste obmedzení priestorom, mali by ste sa riadiť pravidlom, že ak dáte ruky za hlavu, lakte by sa nemali dotýkať partnera. Dĺžka postele by mala byť asi o 20 cm dlhšia než Vaša výška. Pokiaľ máte vyššiu postavu, nie je problém vyrobiť posteľ na mieru.

Matrace: Na dnešnom trhu sa objavuje široká škála matracov, z ktorých si vyberie naozaj každý – deti, teenageri, dospelí aj seniori. Pomôžu od bolestí chrbta, hlavy či kĺbov. Pri jeho nákupe zájdite do obchodu a bez ostychu si na ňom niekoľko minút poležte. Len tak budete mať zaručené, že Vám daná tvrdosť vyhovuje. Pre manželské postele sú ideálne partnerské matrace, ktoré majú odlišné tvrdosti ložných plôch. A nezabudnite, že každý matrac má mať odpovedajúci podklad – rošt alebo pevnú dosku.

Vankúš a prikrývka: Pokiaľ patríte medzi alergikov, siahnite po vankúši a prikrývke s antialergickou výplňou. Dôležité je, aby sa dali prať na vysoké teploty. Nežiaduce baktérie a roztoče sa zničia až pri 60°C. Prikrývku si vyberte takú, ktorá Vás zahreje a súčasne umožní prúdenie vzduchu, predídete tak nadmernému poteniu. Od zablokovanej chrbtice a bolesti hlavy Vám pomôžu anatomické vankúše.

Obliečky: Záleží len na Vašom vkuse a estetickom cítení, aké spálňové prádlo si vyberiete. Veľmi príjemným a rokmi osvedčeným materiálom je bavlna.