Plané jarné bylinky sú všeliek, ktorý nájde svoje miesto v každej kuchyni

Žihľava vyčistí organizmus


Žihľavu nájdete takmer všade, rastie ako burina a je veľmi obľúbenou súčasťou jarnej očisty organizmu. Pomáha s reumou, proti opuchom, pri zápaloch močových ciest, čistí krv a skvele pôsobí na kožné problémy, zastavuje krvácanie a mamičky iste poteší správa, že podporuje tvorbu materského mlieka.

Čerstvé listy žihľavy môžete spracovať mnohými spôsobmi. Určite z nich uvarte výborný čaj, v kuchyni je pridajte do omelety, polievky alebo špenátu. Ak máte viac času, pustite sa do výroby sirupu, ktorý oceníte pri problémoch s trávením.

  • TIP: Listy žihľavy si zamrazte aj usušte. Ich liečivé účinky tak budete môcť čerpať napríklad aj na jeseň.


Púpava harmonizuje metabolizmus

Pri potulkách prírodou určite nevynechajte žlto rozkvitnutú lúku. Na pohľad obyčajná rastlina, ktorú záhradkári považujú za náročný burinu, vás prekvapí svojou liečivou všestrannosťou. Pozitívne ovplyvňuje činnosť pečene, obličiek, pankreasu aj trávenie, znižuje krvný tlak a podporuje krvotvorbu, výrazne posilňuje metabolizmus a pomáha s detoxikáciou tela i chudnutím.

  • Čo by ste si z púpav mali priniesť domov? Všetko!
  • Z kvetov môžete pripraviť med, resp. sirup - výborné pomocníkmi v boji s nachladnutím.
  • Listy môžete zamiešať do šalátu alebo ísť tak naložiť na chleba s maslom.
  • Z koreňa môžete pripraviť tinktúru alebo horkú "púpavový múku"


Sedmokráska tlmí prechladnutie

Kvety sedmokrásky považujú ľudia za všeliek už od nepamäti. Účinné látky sedmokrások pomáhajú pri detoxikácii, stimulujú funkciu pečene a žlčníka, pôsobí močopudne, bojujú s nachladnutím, kašľom, zahlienením a nechutenstvom. Zvonka pomáhajú s kožnými problémami ako vyrážkami, zápaly i akné.

Z kvetov sedmokrások si uvarte čaj alebo zvarte odvar, ktorý využijete k obkladom na unavenú pleť. Nebojte sa ani ich využitie v kuchyni - u prípravy šalátov, cestovín aj miešaných vajíčok sa medze nekladú. Sú krásnou ozdobou tort či pudingov.

  • TIP pre trpezlivých zberačov: Z 500 sedmikráskových kvetov si pripravte sirup, ktorý oceníte pri ochorení dýchacích ciest.


Medvedí cesnak odstráni z tela škodliviny

Za medvedím cesnakom choďte do lesa po čuchu. Za priaznivého počasia rastie už od konca februára do polovice mája (potom začína kvitnúť a listy už nemajú takú silu). Iste oceníte jeho schopnosť liečiť bežná ochorení ako prechladnutia, chrípky, zápaly horných dýchacích ciest aj angíny. Čistí črevá, žalúdok, obličky i krv a zbavuje tak telo škodlivých látek.Urychluje hojenie rán a zbaví vás aj oparov.

Nasekané listy cesnaku môžete sypať na chleba s maslom, pridávať ich ako korenie do polievok, pripravíte z nich špenát, plnku alebo veľmi obľúbené pesto.

  • POZOR: U zberu medvedieho cesnaku si dajte pozor, nech si ho nepomýlite s jedovatými listami konvaliniek.

    Ak nestihnete zber jarných byliniek, nesmutněte. V lete ich rastie tiež dosť a navyše vám dokážu pomôcť aj s zaspávam a kvalitou spánku.