Plesne na matracoch nenápadne škodia organizmu. Poradíme vám, ako sa ich zbaviť

Spóry plesní sú neviditeľné, ale o to nebezpečnejšie. Môžu spôsobovať astmu alebo dokonca zápal pľúc. Riziko je o to väčšie, keď máte pleseň na matraci, na ktorom spíte, a spóry vdychujete celú noc. Poradíme vám, ako plesniam predísť a ako ich z matraca odstrániť.

Pleseň na matracoch hrozí, keď:

  • žijete v starom a vlhkom dome,
  • zateplili ste dom a dali nové okná,
  • prádlo sušíte na sušiaku v byte.

4 tipy, ako predísť plesniam na matraci

1. Kúpte si posteľ s roštom
Matrac potrebuje “dýchať,” aby sa prebytočná vlhkosť mohla odpariť. Preto si zadovážte posteľ s lamelovým alebo latkovým roštom. Keď bude matrac ležať na pevnej doske, ľahko sa zaparí a to je ideálne prostredie pre rast plesní.

2. Pravidelne vetrajte
Výdatné a časté vetranie je nutné hlavne v bytoch s novými dobre tesniacimi oknami. V nich se lepšie drží vlhkosť a je nutné ju vyvetrať. Inak hrozia plesne nielen na matraci.

3. Pri výmene obliečok kontrolujte matrac
Nezabudnite sa zakaždým, keď prezliekate obliečky, pozrieť i pod matrac. Prípadný problém tak odhalíte zavčasu a pleseň sa dá ešte odstrániť. Keď je napadnutie príliš rozsiahle, je nutné matrac vyhodiť.

4. Otáčajte matrac
Raz za pol roka otočte matrac na druhú stranu. Pokiaľ má matrac každú stranu inak pevnú, miesto, kde mávate hlavu, aspoň otočte k nohám. Riziko vzniku plesní sa tým zníži.

Do vlhkého prostredia si vyberte matrac, ktorý dokáže dýchať

Pokiaľ vás plesne na rôznych miestach bytu trápia pravidelne, počítajte s tým už pri nákupe matraca. Vlhké prostredie znášajú najlepšie:

Nekupujte si posteľ s úložnými priestormi. Keď zásuvky zaplníte vecami, zospodu sa k matracu nedostane čerstvý vzduch a bude náchylnejší k plesniveniu.

Návod, ako odstrániť plesne z matraca

1. Dajte dole poťah a na škvrny nastriekajte Savo. Miesto opláchnite a poťah vyperte v pračke na najvyššej teplote, ktorú výrobca doporučuje.

2. Prehliadnite si matrac. Pokiaľ je na povrchu malá škvrnka, vyčistite ju hubou so Savom.

3. Ak je pleseň “zažratá” hlboko alebo postihla veľkú plochu, je najlepší matrac vyhodiť. Nebezpečné spóry v ňom i po čistení zostanú.

Pre deti sú plesne zvlášť rizikové

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí deťom a alergikom, ktoré nemajú tak odolný organizmus. V ich prípade matrac napadnutý plesňou vždy vyhoďte, nech im nespôsobíte ešte väčšie zdravotné problémy.

Kúpte matrace Forest, ktorý má špeciálny systém AirForce, ktorý zaisťuje maximálnu vzdušnosť. Nabudúce ho nezabudnite pravidelne kontrolovať a často v spálni vetrajte.