Posteľ nie je len na spanie! Naučte sa relaxovať s posteľovými rituálmi

Odborníci tvrdia, že sa v posteli má len spať. Ale priznajme si - je snáď niečo lepšie než lenivé popoludnie v perinách s dobrou knižkou alebo filmom?

Keď chcete dosiahnuť úspech v športe, musíte skombinovať tréning, dobré vybavenie a motiváciu. S relaxáciou je to podobné - buď sa môžete len tak hodiť na posteľ, alebo si na odpočinku dáte naozaj záležať.

Prinesie vám potom dvojnásobný úžitok, pretože si odpočinie nielen vaše telo, ale aj myseľ.

Vybudujte si preto zo spálne svoju odpočinkovú zónu. Základom je samozrejme posteľ s kvalitným matracom. Len v takejto totiž môžete stráviť celý deň a nebudete rozlámaní.

Okrem toho sú tu ale ďalšie veci, ktoré by vám v profesionálnom odpočívaní mohli pomôcť:

  • Lampička - ideálne taká, u ktorej si môžete nastaviť intenzitu svetla. Na čítanie totiž potrebujete silnejšie ako na navodenie atmosféry.
  • Aromalampa alebo difuzér - vôňa na nás pôsobí viac, ako si myslíme. Pocit pohody všeobecne navodzujú levanduľa a harmanček, použite ale akúkoľvek, ktorá vás upokojuje.
  • Televízia - síce by ste okolo seba v spálni nemali mať žiadnu elektroniku, ale nikto nie je dokonalý. Navyše keď v nedeľu popoludní chytíte svoju obľúbenú rozprávku z detstva, bude to príjemný koniec celého týždňa.

Vybudujte si pelech

Spomínate si na pohodu, ktorú mali vo filme Pelíšky mamička Emília Vášáryová a dcéra Kristýna Nováková-Fuitová, keď spolu boli samy v posteli? Inšpirujte sa nimi! Prineste si do postele niečo dobré, uvarte čaj a dajte na dosah všetko, čo by ste mohli potrebovať.

Pohodlne sa oblečte a dámy si môžu naniesť pleťovú masku. Potom zapnite televíziu alebo príjemnú hudbu. Len tak odpočívajte, alebo sa pustite do jedného z posteľových rituálov:

1. Píšte si denník

 - Tým, že si každý večer zrekapitulujete udalosti dňa, utriedite myšlienky a zbavíte sa stresu a napätia. Uvoľníte sa a môžete aj spriadať plány do budúcnosti.

2. lúštite, dopĺňajte, hádajte

 - Krížovky a im podobné kratochvíle stimulujú mozog a zároveň vďaka nim prestanete myslieť na veci týkajúce sa práce alebo štúdia.

3. Čítajte si

 - A myslíme papierové knihy. Na rozdiel od čítačiek a tabletov nesvietia a nehrozí, že by vás vyrušil novo prichádzajúci e-mail od šéfa.

4. Meditujte

 - Položte sa alebo posaďte na prikrývku, zamerajte sa na svoj dych a nechajte myšlienky voľne plynúť. Meditujte ideálne po písaní denníka, aby ste podporili relaxačný efekt.