Pripravte svoju spálňu na leto a vyspite sa doružova aj v najväčších horúčavách

Každý vie, že sa najlepšie spí v miestnosti, kde je maximálne 20 °C. Už menej ľudí však vie, ako takúto teplotu v spálni dosiahnuť, keď sa vonku nedá sedieť ani v tieni. Prečítajte si to v našom článku!

Každý už iste zažil noc, kedy mu bolo horúco aj pod tou najľahšou prikrývkou a neustále sa budil. Vysoké teploty skrátka narobia so spánkom poriadnu paseku.

Dodržujte pravidlá spánkovej hygieny

V lete by ste mali viac ako inokedy dodržiavať základné pravidlá zdravého spánku. Uľavíte tak svojmu organizmu, ktorý je zmorení teplom.

  • nejedzte pred spaním nič ťažkého,
  • vyhnite sa alkoholu,
  • po štvrtej hodine nepite kávu ani čaj.

Stále tiež platí, že vám k lepšiemu spánku dopomôže fyzická aktivita. V obzvlášť horúcich dňoch si preto choďte pred spaním zaplávať. Osviežite sa a navyše prirodzene unavíte.

Naopak ľadová sprcha tesne pred spaním nie je dobrý nápad - osviežite sa až príliš a nebudete môcť zaspať.

Odhaľte tajomstvo vetrania a zatemňovania

Ráno a večer dôkladne vyvetrajte, cez deň ale majte okno zatvorené a zatiahnite aj závesy či žalúzie. Zamedzíte tak prúdenie teplého vzduchu a ohrievanie interiéru slnkom.

Cez noc môžete nechať okná otvorené, nezabudnite ale na štuple do uší, inak vás ráno zobudí hluk. Ďalším dobrým pomocníkom je aj sieť proti hmyzu, vďaka ktorej vám dovnútra nenalietajú komáre a mory.

Venujte pozornosť perine a matracu

Cez leto používajte ľahkú prikrývku alebo spite len pod samotnými obliečkami. Tie by mali byť priedušné a teda z prírodných materiálov ako je bavlna.

Nezabúdajte tiež na to, že sa počas letných nocí viac potíte. Po prebudení preto z postele zložte prikrývku a nechajte preschnúť matrac, aby sa v ňom netvorilo teplé a vlhké podnebie, ktoré majú tak radi roztoče.

Ak práve zvažujete nákup nového matraca, vyberajte tie z priedušných materiálov:

Na leto odporúčame napríklad matrac Alenka 2013, ktorý má poťah Silver Line navrhnutý pre potreby ľudí so zvýšenou potivosťou.

Vhodný je aj matrac Nina 2014, ktorého poťah Intimo zaručuje chladivý efekt. Ale nebojte, že by ste ho s prvým snehom museli vymeniť - matrac v zime naopak hreje.