Spánok po jedle - prospešný alebo nebezpečný?

Tiež sa vám po dobrom obede zatvárajú oči a najradšej by ste sa natiahli? Pokiaľ máte tu možnosť, zdriemnite si, ale pozor, nie dlhšie než 30 minút!

Po dobrom obede sa väčšina z nás cíti malátne, unavene a zo všetkého najradšej by sme sa natiahli na pohovku a dali si pomyselných „dvadsať“. Prečo nás pohovka alebo posteľ priťahuje po obede ako magnet? A je lepšie ľahnúť si, alebo uvariť veľkého zabijáckeho „turka“? Poprední vedci, neurológovia a kardiológovia prišli s prekvapivým – možno až šokujúcim odhalením!

Poobedný výpadok mozgu

Behom obedu do seba dostaneme veľké množstvo glukózy, ktorá po vstrebaní do krvi začne „vypínať“ mozgové bunky. To má za následok ospalosť a túžbu po chvíľkovom odpočinku. Pokiaľ odpočinok bezprostredne po obede preferujete, možno vás zamrazí nasledujúca vedecká štúdia. Grécky kardiológ Theofil Kolettis totiž vykonal štúdie, pri ktorých skúmal osoby, ktoré si ihneď po zjedenom obede naordinovali chvíľkový odpočinok s tými, ktorí po obede neodpočívali, a výsledky sú znepokojujúce. Pravidelných „šlofíčkarov“ postihol infarkt myokardu dvakrát častejšie než tých, ktorí sa bez popoludňajšieho spánku obišli.

Spánku sa nebojte!

Vyššie zmienené štúdie sa však týkali osôb, ktoré odpočívali bezprostredne po vyprázdnení taniera. Pokiaľ po obede umyjete riad alebo ho zozbierate a naskladáte do umývačky, rozhýbete vnútorný kolobeh a po ľahnutí vám už žiadne riziko nehrozí. Ba práve naopak. Ak si zdriemnete na pár minút, je vedecky dokázané, že váš organizmus naberie na maximálnych obrátkach a vy sa budete cítiť ako znovuzrodení. Doba takého popoludňajšieho alebo podvečerného spánku by však nemala prekročiť viac, než pol hodiny. V opačnom prípade sa telo dostane do hlbšej fázy spánku a po precitnutí sa budete cítiť ešte viac unavení a malátni.

Zaujímavosť na záver: Niekoľko minútový spánok praktizujú vrcholoví manažéri i profesionálni piloti. Veľmi dobre totiž vedia, že 20 minút denného spánku vydá až za 4 hodiny plnohodnotného spánku nočného.