Správna starostlivosť o matrac predĺži jeho životnosť o niekoľko rokov

Čo robíte pre to, aby váš matrac vydržal ako nový a nehrozilo vám, že ho budete musieť za pár rokov vymeniť? To, že na ňom pravidelne vymieňate prestieradlo a raz za čas ho vysajete, nestačí. Začnite sa v starostlivosti o matrac riadiť nasledujúcimi tipy a zaručene tak predĺžite jeho životnosť minimálne dvojnásobne.

Nie je životnosť ako životnosť

Každý matrac má svoju životnosť, mechanickú a hygienickú. Kým tá mechanická sa pohybuje okolo desať rokov, hygienická je často prekročená okolo piateho roku. V tej dobe je matrac plný roztočov, baktérií a špiny a je pre nás skoro zdravotne nebezpečný.

Keď sa ale o matrac budete dobre starať a chrániť ho pred deformáciami a znečistením, môžete jeho životnosť predĺžiť aj o niekoľko rokov.

Ako predĺžiť mechanickú životnosť matraca?

  • Matrac pravidelne otáčajte!

A to všetkými smermi, zľava doprava aj smerom od nôh k hlave.

Matrac je každú noc nerovnomerne zaťažovaný. V niektorých miestach dochádza k jeho deformáciám rýchlejšie ako v iných. Najhoršie je tom samozrejme tá časť matraca, na ktorej spíme. Poškodenie matraca nespôsobí iba tlak tela, ale aj pot, ktorého za noc vypotíme takmer liter.

Frekvencia otáčania by si mal každý prispôsobiť vlastným potrebám, platí pravidlo, že čím vyššia hmotnosť na matrac pôsobí, tým častejšie by sa mal otáčať.

  • Nerobte z matraca odkladisko ani trampolínu

né mechanické poškodenie matraca môžete spôsobiť tým, že naň budete odkladať príliš ťažké veci. Enormné zaťaženie na jednom mieste môže poškodiť jeho konštrukciu, ostré predmety by ju mohli prepichnúť.

Aj keď to pôjde veľmi ťažko, zakážte deťom po matraci skákať. Detské vyvádzanie môže poškodiť nielen matrac, ale aj konštrukciu postele či lamely posteľového roštu.

Čo robiť pre hygienické zdravie matraca?

  • Pravidelne perte prestieradlo aj poťah matraca

Posteľnú bielizeň meníme so železnou pravidelnosťou, niekto raz za mesiac, niekto každý týždeň, čo je z hľadiska hygieny ideálne. Plachta sa totiž každú noc musí vysporiadať s veľkým množstvom potu, telesných nečistôt a baktérií, ktoré prepúšťa ďalej k matracu. Ku každej výmene si vezmite na pomoc i vysávač a všetky nečistoty z matraca povysávajte.

Mnohé z nás to nikdy nenapadlo, ale prať môžete, a mali by ste, tiež poťah matraca. Prečo? Zamedzíte tak množeniu roztočov, ktorým sa darí v prašnom a vlhkom prostredí, aké im poťah ponúka. Dnešné poťahy sú vyrobené z dvoch kusov, ktoré sa dajú ľahko stiahnuť a prať v práčke aspoň na 60°C.

  • Základom je matracový chránič

Roztočom, baktériám a všelijakým mikroorganizmom efektívne znemožníte prístup k matracu matracovým chráničom. Používa sa ako medzivrstva medzi matrac a prestieradlo, uchytáva sa v rohoch matrace štyrmi pútkami, takže nekĺže a vôbec o ňom počas spánku neviete. Ľahko ho vyperiete, ideálne pri každej druhej výmene prestieradlá.

Matrac tiež zaručene ochráni krycie matrace. Ide prakticky o druhú nízku matrac položenú na vašej matrac a pripevnenou podobne ako matracový chránič. Okrem hygienickej ochrany zvyšuje tiež ortopedické vlastnosti matraca

  • Doprajte matracu pravidelné vetranie

Matrac každú noc nasaje veľké množstvo potu, teda vlhkosti, ktorú musí odvetrať. Preto je dôležité v spálni pravidelne vetrať, nezastieľať matrac hneď po prebudení a neprikrývať ho nepriedušnou prikrývkou. Nechať ho proste počas rána poriadne vyschnúť.

Veľkým pomocníkom je v tomto ohľade tiež rošt, na ktorom je matrac uložený. Pevná doska matracu dýchať neumožní a je skôr príčinou vzniku plesní a baktérií. Najlepším uložením je lamelový rošt, ktorý matracu dopraje toľko vzduchu, koľko potrebuje. Navyše ho skvele podporí aj mechanicky, avšak za predpokladu, že zvolíte pod svoj matrac ten správny.