Starý matrac nevyhadzujte! Darujte ho.

V živote každého človeka nastáva chvíľa, kedy sa rozhodne zaobstarať si nový matrac. Venuje sa informáciám a radám ohľadom kúpy čo najlepšieho kúsku na trhu, ale už mu nezostáva príliš času na to, aby sa zamyslel, kam s opotrebovaným matracom.

Pýtate sa, kedy je idálna doba na výmenu matraca? Odpoveď je veľmi individuálna a dôvody pre jej vyhotovenie môžu byť rôzne. Záleží tiež na doterajšom prístupe a na údržbe matraca.

Hovorí sa, že klasická životnosť matraca je okolo 7 rokov. Môžete ju však predĺžiť napríklad chráničom matraca a záleží aj na tom, v akej kvalite ste si pôvodný matrac zaobstarali.

Kam so starým matracom?

 * Rodina a priatelia. Zistite, či sa nenájde niekto vo vašom okolí, kto by si od vás matrac rád prevzal. Takéto situácie často nastávajú, keď sa trebárs niekto sťahuje do nového a nevybaveného bytu. Postupne si musí zaobstarať všetko potrebné. Určite matracom nepohrdne!

 * Charita. Darovať matrac na dobročinné úmysly považujeme za ušľachtilý a krásny spôsob, ako dať svojmu starému matracu zbohom. Vykonajte dobrý skutok a radujte sa z toho, že váš starý matrac bude aj naďalej pokorným služobníkom.

 * Bezplatná inzercia. Nechce sa vám alebo nie je vo vašich silách zisťovať, kto by mal o matrac záujem? Potom je tu stará dobrá inzercia. Na množstve webov môžete zadať bezplatný inzerát a matrac napríklad darovať za odvoz. Určite sa vám niekto rád ozve.

Pred odovzdaním starého matraca

Nájdite si ešte malú chvíľu a opotrebovaný matrac pred odovzdaním ošetrite.

1. Povysávajte. Dôkladne povysávejte matrac z oboch strán! Zbavíte ho prachu a ďalších nečistôt.

2. Vyperte poťah. Ak máte na matraci snímateľný poťah, dôkladne ho vyperte. Ak žiadny chránič matraca nemáte, odporučte jeho obstaranie pri odovzdaní matraca.

3. Vyvetrajte. Ošetrený matrac nechajte ešte poriadne vyvetrať, aby sa mohol znovu "nadýchnuť" a zbavil sa záťaže, ktorú ste mu každú noc prinášali.

4. Odovzdajte. Nezostáva než popriať novému majiteľovi čo najpokojnejšie a pohodlné spanie. :-)