Ste po spánku ešte viac unavení? Vymeňte vankúš!

Poznáte ten pocit, keď sa ráno prebudíte rozlámaní, zívate a zatvárajú sa vám oči? Ak áno, potom je niečo zle. A veľmi pravdepodobne s vašim vankúšom.

Najväčšiu pozornosť by výberu vankúša mali venovať ľudia trpiaci bolesťami krčnej chrbtice a alergici. Ani tí ostatní by ale voľbu správneho vankúša nemali podceňovať. Ako vybrať ten pravý?

Vankúš vyberajte podľa obľúbenej polohy

Všeobecne platí, že by vankúš mal byť skôr nižší a menej objemný. Vašu krčnú chrbticu by mal podopierať tak, aby bola v rovine s celou chrbticou a v žiadnom prípade by ste vankúš nemali mať aj pod ramenami.

Ďalej môžete vyberať z klasických, anatomických, alebo "dražé" vankúšov. Kým klasické sa hodia pre spáčov na chrbte alebo na bruchu, anatomické sú nepostrádateľným spoločníkom pre každého, kto preferuje spanie na chrbte alebo na boku. Nie každý si ale zvykne na ich špecifický tvar.

Práve preto sú tu "dražé" vankúše, ktoré svoj názov získali podľa tvaru žuvačky. Sú ideálnym kompromisom medzi klasickým a anatomickým vankúšom a navyše majú tuhšiu aj mäkšiu stranu. Využijete ich tak aj ako praktickú opierku pri čítaní v posteli.

Zvoľte vhodný materiál

1. Aloe Vera

Aloe Vera býva v podobe extraktu súčasťou vankúšov zo 100% bavlny alebo viskoelastickej peny. Kvôli svojim protizápalovým a upokojujúcim účinkom je vhodné najmä pre alergikov a astmatikov. Môžete si zaobstarať klasický vankúš s Aloe Vera, alebo praktický vankúš typu dražé.

2. Lenivá pena

Lenivá pena má výbornú tvarovú pamäť a svoju tuhosť optimalizuje podľa absorbovaného tepla. Je preto ideálna pre každého, kto trpí bolesťami krčnej chrbtice. V ponuke máme anatomický vankúš Visco Star, u ktorého si môžete vybrať z troch stupňov tuhosti.

3. Kokosová pena

Kokosová pena nepatrí medzi často používané materiály, napriek tomu vyniká hneď v niekoľkých ohľadoch. Je jemná, mäkká a prirodzene elastická. Navyše krásne vonia, takže sa vám na vankúši Tom KOKOS bude zaspávať ako na exotickej dovolenke.

4. Sójový olej

Rovnako ako Aloe Vera, je aj extrakt zo sójového oleja pridávaný vo forme mikrokapsúl do vankúšov typu "dražé" z viskoelastickej peny. Sójový olej zvlhčuje a chráni pokožku, takže vankúš Tom SOYA je vhodný pre ľudí trpiacich ekzémami alebo akné.

5. Viskoelastická pena

Viskoelastická pena sa vyznačuje skvelými ortopedickými vlastnosťami a na rozdiel od iných pien sa k jej výrobe používajú prevažne prírodné materiály. Ak sa chcete teda dobre vyspať a zároveň šetriť životné prostredie, sú pre vás vankúše z visco peny tie pravé.

Neláka vás kokos, sója ani BIO pena a radšej by ste cheli klasický vankúš? Pokojný spánok na vankúši Clinic si môžete dopriať aj ako silný alergik - dá sa totiž prať na neuveriteľných 95 °C.