Ste sova, alebo škovránok?

Viete, že vo svojom tele máte hodiny? Určujú, kedy ste najviac aktívny, kedy potrebujete odpočívať alebo kedy máte hlad. Každý z nás je ale má nastavené trochu inak. Ako ste na tom vy? Urobte si náš krátky test a zistite to!

Test vnútorných hodín

Odpovedzte popravde, či súhlasíte s nasledujúcimi tvrdeniami a zaznamenávajte si počet odpovedí áno, a počet odpovedí nie

  • Najčulejší som dopoludnia 
  • Najviac práce urobím ešte pred obedom 
  • Dopoludnia mám viac energie než večer 
  • Večer mi to toľko nemyslí ako dopoludnia 
  • Vstávam okolo šiestej hodiny rannej a chodím spať okolo desiatej 
  • Po rannom príchode do práce nemám problém sa sústrediť 
  • Nemám rád nočný život

Ak vo vašich odpovediach prevažuje ÁNO, radíte sa do skupiny škovránkov. Ak s väčšinou výrokov nesúhlasíte, ste typická sova.

Doba praje škovránkom

Ľudia, ktorým ich vnútorný rytmus velí pracovať večer, sú bohužiaľ znevýhodnení. Väčšina zamestnaní totiž začína ráno v rozmedzí od šiestich do deviatich hodín. To isté platí aj pre deti, ktorým začína o ôsmej ráno škola. Pritom je dokázané, že počas prvých dvoch hodín je priemerná pozornosť žiakov menšia ako s blížiacim sa poludním.

Na druhú stranu, v televízii začínajú najzaujímavejšie relácie často až okolo desiatej hodiny večernej. V tomto prípade majú výhodu nočné vtáky, pokiaľ však nemusia vsávat skoro ráno do práce.

Tri smeny sú zdraviu škodlivé

Vedci nedávno zistili, že striedanie dňa a noci má na naše zdravie väčší vplyv, ako sme si doteraz mysleli. Na svoj pravidelný vnútorný režim sme tak zvyknutí, že každé jeho mierne rozhodenie naše telo zle znáša.

Práca na smeny alebo časté cestovanie cez niekoľko časových pásiem môže byť dokonca hlavnou príčinou mnohých civilizačných chorôb, ako je cukrovka, vysoký tlak, syndróm vyhorenia alebo niektoré druhy rakoviny.

Paradoxom je, že na tri smeny pracujú napríklad lekári alebo záchranári, ktorí sa potom kvôli narušenému biorytmu nemôžu plne sústrediť na prácu.

Spite, kedy chcete, ale hlavne pravidelne

Spať za svetla pre človeka síce nie je príliš prirodzené, ale ak ste na to zvyknutí, toľko to nevadí. Stačí si kúpiť masku na spanie alebo nepriechodné závesy a vaša noc môže pokračovať.

Oveľa horšie je, keď raz idete spať o ôsmej večer a ďalší deň o druhej ráno. Tak sa poriadne nevyspíte. Snažte sa teda každý deň chodiť spať približne v rovnaký čas a na rovnako dlhú dobu.