Študenti, spite: cez skúškové vám to bude myslieť lepšie

Ste vystresovaní a snažíte si napchať do hlavy látku za celý semester? Učíte sa dňom i nocou a po ruke máte vždy kanvicu s kávou? Chyba! Učte sa cez deň, ale v noci nechajte mozog odpočinúť.

Viete, čo robí mozog v noci? Triedi informácie, ktoré ste získali počas dňa a ukladá ich do dlhodobej pamäte. Na túto dôležitú činnosť má čas jedine počas spánku. Čím viac mu ho preto doprajete, tým bude vaše štúdium efektívnejšie.

Asi je jasné, kam tým mierime - študenti, ktorí si odopierajú nočný odpočinok, sú sami proti sebe. Možno stihnete prečítať väčšiu časť skript, ale vedomosti sa vám neuložia do dlhodobej pamäte, odkiaľ by ste ich mohli pri skúške vyvolať.

Bránite sa spánku? Pripravte sa na boj s vírusmi aj emóciami

Odopieraním si spánku navyše znižujete svoju imunitu, čo je v kombinácii so stresom priamo výbušná kombinácia. Na čo vám budú perfektné vedomosti, keď sa budete musieť odhlásiť z termínu kvôli chrípke?

Spánková deprivácia spolu s kofeínom, teínom a ďalšími podpornými látkami navyše spôsobí, že budete náladoví. Vaše okolie tak bude čeliť výbuchom hnevu, návalom plaču i ďalším rozmarom.

Naozaj stojí pár prebdených hodín za také komplikácie? Podľa nás rozhodne nie.

Návod na ideálne študijné dni a noci

Ideálny študijný deň preto začnite raňajkami, ktoré obsahujú kyslomliečne výrobky. Učte sa vždy v 20 -30 minútových blokoch a potom si doprajte krátku pauzu. Počas nej vykonajte sériu cvikov, aby ste rozprúdili krvný obeh.

Uvarte si jednoduchý obed (perfektný je napríklad losos so šalátom) a pozrite sa na epizódu obľúbeného komediálneho seriálu alebo si chvíľu čítajte knihu. Potom opäť pokračujte v štúdiu.

Než pôjdete spať, dajte si aspoň hodinovú pauzu od učenia. Bežte sa prejsť alebo si napustite horúcu vaňu. Skrátka relaxujte. Nastavte budík tak, aby zazvonil až za 8 hodín (minimum je 6) a zaspávajte v pokoji - váš mozog predsa bude študovať ďalej!