Vedci majú jasno: deti s pravidelným spánkovým režimom spia lepšie

O spánku detí a hlavne bábätiek sme síce už písali, dnes ale máme my aj vedci novinky. Výsledky rozsiahleho výskumu síce nikoho neprekvapia, jeden fakt je ale vskutku zarážajúci.

10 000 mamičiek z 14 krajín Ázie, Austrálie, Ameriky i Európy dostalo dotazníky týkajúci sa spánkového režimu ich detí do 6 rokov veku. Odpovede potvrdili to, čo každý z nás tak nejako tuší: Deti s pravidelným spánkovým režimom lepšie spia.

Lepší spánok v noci, lepšie správanie cez deň

Výskum, ktorý vykonávali vedci z americkej Saint Joseph's University, ale priniesol aj ďalšie informácie. Pravidelný režim skracuje dobu, po ktorú deti po uložení nemôžu zaspať. V noci sa potom menej budia a ráno dlhšie spia. Ľahko teda naspia potrebných 10 hodín.

Veľmi zaujímavé je napríklad preukázané spojenie medzi nepravidelným nočným režimom a poruchami správania cez deň. Uložte preto dieťatko každý deň v rovnakom čase a prospejete tým nielen jemu, ale aj sebe a svojmu okoliu.

Štúdia vyšla v odbornom časopise Sleep a profesorka Jodi Mindell v nej všetkým rodičom odporučila, aby u svojich detí so zavedením spánkovej rutiny neotáľali.

Polovica detí nespí pravidelne

Ak vám taká rada príde ako nosenie dreva do lesa, možno vás prekvapí, že 50% detí na svete pravidelný spánkový režim nemá .

Jeho zavádzanie síce môže byť spočiatku ťažké, rozhodne sa ale vyplatí. Čím skôr s ním začnete, tým väčšiu službu svojim deťom urobíte. Nezabudnite pritom ani na to, že bábätká i väčšie deti potrebujú pre zdravý spánok ticho, tmu a nižšiu teplotu.

Nechajte deti pospať, nech sú chytré

Keď bude vaše dieťa chodiť pravidelne spať, získate tým pre neho aj pre seba rad výhod. A nie len dočasných - ďalšia štúdia preukázala, že kvalitný spánok v mladosti zaručuje dobrú pamäť a bystré zmysly v dospelosti.