Ako vybrať kvalitný matrac?

V posteli strávime tretinu života. Ide o nevyhnutný čas, kedy sa naše telo počas spánku regeneruje a čerpá silu a energiu. Kvalitný matrac je preto dôležitou investíciou do nášho zdravia. Ako ho vybrať? Poradíme vám, na čo si dať pozor.

Tuhosť matraca

Pri výbere nového matraca sa najskôr zamerajte na jeho tuhosť. Každému pasuje niečo iné, je preto dôležité, aby ste si vybrali to, čo vyhovuje práve vám. Voľba tuhosti matraca závisí predovšetkým na vašej výške, váhe, type postavy aj na vašej obľúbenej spánkové polohe.
Ženy všeobecne preferujú skôr mäkšie matrace, muži tvrdšie. Môže tak nastať situácia, kedy sa partneri vo výbere tuhosti matraca nezhodnú. V takom prípade odporúčame preskúmať informácie o našich partnerských matracoch. Tie sú vhodné nielen ako kompromis v manželskej spálni, ale aj pre návštevy. Vaši hostia si totiž vďaka nim vyberú tuhosť matraca, ktorá je im príjemná.

 Partneři spánek

Životnosť

Matrac = investícia. Pri jeho kúpe dúfame, že si zabezpečíme kvalitný spánok minimálne na niekoľko rokov. Zistite si preto vopred, ako dlho vám vybraný matrac vydrží. Okrem informácií od predajcu skúste nájsť napríklad aj referencie ostatných zákazníkov. Ušetríte si tak čas, peniaze aj zbytočné starosti.

Technológie a materiály

Medzi najpopulárnejšie typy matracov patria aktuálne pružinové, latexové a penové. Každý z nich má iné prednosti, je preto úplne na vás, ktorý zvolíte. Dbajte pritom ale aj na to, ako bol vami vybraný matrac vyrobený. Je dôležité, aby prešiel kontrolou kvality a záťažovými testami. Okrem toho by sa pri jeho výrobe malo dbať na priedušnosť materiálu a elasticitu. Kvalitný matrac by tiež mal mať viac ako jednu anatomickú zónu.

Cena

Ak plánujete kúpu nového matraca, bude vás samozrejme zaujímať aj cena. V prípade veľmi lacných matracov by ste sa ale mali mať na pozore. Často sú totiž vyrobené z nekvalitných materiálov alebo majú horšie ortopedické vlastnosti. Rozhodovať sa len na základe nízkej ceny sa teda rozhodne nevyplatí. Hľadajte preto ideálny pomer ceny a kvality.

Poťah matraca

Hoci sa môže zdať, že sa jedná skôr o detail, kvalitný poťah je ďalším kritériom, ktoré by ste nemali pri výbere matraca opomenúť. Zaisťuje totiž správnu priedušnosť a má vplyv na termoregulačné vlastnosti matraca. U matracov pre deti je zásadné, aby sa poťah dal prať pri vysokých teplotách (95 ° C) a obsahoval klimatizačnú vrstvu. Alergikom zase odporúčame poťah s obsahom Aloe Vera alebo striebra.

Potah

 

Stále si neviete rady a potrebujete s výberom matraca pomôcť? Poraďte sa s naším odborníkom na zdravý spánok v podobe interaktívneho konfigurátora - Dr. Sleepom, ktorý zhodnotí všetky vaše požiadavky a pomôže vám nájsť ideálny matrac práve pre vás.