Časté mýty o spánku I.

Nie všetky „zabehnuté“ tvrdenia musia byť nutne pravdivé. Poďme sa preto bližšie pozrieť na mýty, ktoré sú so spánkom najčastejšie spájané. Prečo sú niektoré na prvý pohľad úplne logické úvahy úplne mylné?

Cvičenie pred spaním mi pomôže zaspať

Cvičenie môže byť pre zdravý spánok skutočne prospešné, a to predovšetkým v prípade, že sa vykonáva pravidelne ráno a popoludní – avšak nie príliš blízko času, kedy chodievame spať. Preto pokiaľ necvičíte pravidelne, pridajte si dobrý spánok na zoznam vecí, prečo by ste s tým mali začať.

ALE: odborníci na spánok varujú pred namáhavým cvičením nielen tesne predtým, než sa ideme uložiť do postele, ale dokonca celé tri hodiny vopred. To preto, že cvičenie povzbudzuje pocit bdelosti a zvyšuje telesnú teplotu, čo vedie k poklesu teploty po piatich až šiestich hodinách - a práve to je ideálny čas, kedy by sme mali ísť spať. Pokiaľ teda praktizujete cvičenie v dobe do 3 hodín pred zaspaním, skúste si nastaviť svoj deň tak, aby ste mohli cvičiť skôr.

cviceni pred spanim

Televízia v spálni ma pred spánkom upokojí

Naopak. Sledovanie televízie alebo používanie počítača tesne pred časom, kedy chceme ísť spať – a obzvlášť v spálni! – výrazne obmedzuje kvalitu spánku. Násilné programy, televízne správy a príbehy pred spaním môžu byť silne rušivým prvkom. Vaša spálňa by mala byť používaná striktne pre spánok.

Nespavosť zasahuje rovnako mužov aj ženy

Nie. Nespavosť je takmer dvojnásobne častejšia u žien ako u mužov, na druhú stranu sú to ženy, ktoré majú oveľa menej zábran poradiť sa o tomto svojom probléme s lekármi. Spánok u žien je totiž špecificky ovplyvnený menštruačným cyklom, štádiom biologického veku, úrovňou stresu, zdravím, náladou, rodičovstvom, pracovnou dobou a mnohými ďalšími povinnosťami. Väčšina žien navyše potrebuje o niečo dlhší spánok ako muži.

spanek

 

Súvisiace články: