Skvalitnite si spánok vďaka saunovaniu: Ako sauna ovplyvňuje spánok?

Na kvalitu nášho spánku má vplyv hneď niekoľko faktorov. A existuje aj celý rad pomocníkov, ktorí nám môžu dopomôcť k lepšiemu a výdatnejšiemu spánku. Jedným z nich je kvalitná sauna. Ako súvisí saunovanie a spánok?

Prečo je kvalitný spánok taký dôležitý?

V dnešnej uponáhľanej dobe by sa mohlo zdať, že niečo tak neproduktívne ako spánok nemá takmer žiadny význam. V modernom svete má ale čoraz silnejšie miesto aj zdravý životný štýl. A s ním je dostatok kvalitného spánku úzko spojený. Ak sa vyspíte naozaj dobre, nebudete potrebovať ani jednu šálku životabudiča. Budete plní energie, zlepší sa vaša nálada, telo bude zdravšie aj silnejšie. Budete odolnejší voči chorobám, budete zvládať aj náročnejšie úlohy či stresové situácie. Kvalitný spánok je skutočne dôležitý.

5 zásadných faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku

Pre kvalitný spánok je zásadné už prostredie, v ktorom spíte, predovšetkým kvalita a teplota vzduchu.

spanek postel

  • Spálňu pravidelne vetrajte a udržujte v nej teplotu okolo 18 °C.
  • Doprajte si kvalitné lôžkoviny, zvláštnu pozornosť venujte predovšetkým matracu a vankúšu.
  • Choďte spať v rovnakom čase a v rovnakom čase tiež vstávajte.
  • A nezabudnite sa pravidelne hýbať, jesť zdravo a veľa piť. Aj stravovacie návyky totiž môžu kvalitu vášho spánku ovplyvniť.
  • Dôležitá je aj relaxácia cez deň, a to pre telo i myseľ.
  • Veľa ľudí má s relaxáciou problém, pretože nevie, ako na ňu. Poradíme vám, ako sa poriadne uvoľniť.

Užívajte si saunovanie pri sebe doma

Počuli ste o domácom wellness? Mať doma svoju vlastnú saunu sa naozaj oplatí. Môžete si dopriať zaslúženú relaxáciu kedykoľvek len budete chcieť. A to za plného súkromia, len s tými ľuďmi, ktorých máte radi.
Obstarávacie náklady nie sú najmenšie, rozhodne sa vám ale čoskoro vrátia nielen v podobe lepšieho zdravia a kvalitnejšieho spánku. Kúpa a inštalácia vlastnej domácej sauny je investícia a aby sa vám oplatila, mali by ste vyberať naozaj starostlivo. Ideálne je, ak si môžete saunu vyskúšať za plnej prevádzky. Len tak spoznáte, v ktorej sa cítite najlepšie.

Relaxovanie v saune pre lepší spánok

Pravidelné používanie sauny má celý rad zdravotných benefitov. A mnoho z nich súvisí aj s naším spánkom.

sauna spanek

Pri saunovaní uvoľňuje telo rôzne hormóny. Napríklad beta-endorfíny, ktoré nám pomáhajú zmierňovať bolesť, či dynorfín, čo je opiát až 300× silnejší ako morfín. Zvyšuje sa aj hladina serotonínu, vďaka ktorému sa cítime v pohode a pokojne, lepšie sa sústredíme a sme menej úzkostliví. Veľmi dôležitý je ale predovšetkým hormón melatonín. Ten totiž súvisí priamo s naším spánkovým cyklom. Pre kvalitný spánok je dostatok melatonínu v tele nevyhnutný. Vďaka melatonínu spíme kvalitne a po prebudení sa cítime dobre oddýchnutí.

Saunovanie pomáha od bolesti a kŕčov

Trápia vás bolesti hlavy, menštruačné bolesti, bolesti chrbta? Máte unavené končatiny alebo vás občas potrápia aj kŕče? Je jasné, že tieto problémy vám môžu od kvalitného spánku odpomáhať. Našťastie vám s nimi dokáže pomôcť práve sauna.


sauna

Pri pobyte v saune dochádza k eliminácii svalových kŕčov, zmierneniu bolesť svalov, hlavy, chrbta i ďalších typov bolesti. Pokiaľ budete saunu používať pravidelne, už čoskoro si všimnete výrazné zlepšenie. A bez bolestí a nepríjemných tlakov či kŕčov sa vám bude ľahšie zaspávať a lepšie spať.

Telo bez toxínov spí lepšie

Jedným z úžasných účinkov saunovania je tzv. detoxikácia. Každý deň sa v našom tele nahromadí množstvo toxínov a škodlivých látok z ovzdušia či prijímaných potravín. Tie zaťažujú náš organizmus a oslabujú imunitný systém. Sme potom náchylnejší na choroby, trápia nás bolesti hlavy, svalov či kĺbov, zle spíme a cítime sa neskutočne unavení.
Dobre na tom pri zaplavení toxíny nie sme ani po psychickej stránke, sme podráždení a trpíme úzkosťami. Detoxikácia v kvalitnej saune nášmu telu od týchto škodlivín uľaví a tým zlepší náš stav, fyzický aj psychický.

Sauna vás zbaví stresu a napätia

Práve stres, napätie a úzkosť sú najčastejšími príčinami, prečo nemôžeme zaspať alebo prečo sa v noci často budíme. Pokiaľ spíme príliš ľahko alebo dokonca prerušovane, nedokáže naše telo dostatočne zregenerovať. A aj po niekoľkých hodinách spánku sa cítime unavení.

sauna

Pri pobyte v saune sa ale uvoľní naše telo aj myseľ. Dokážeme na chvíľu zabudnúť na všetky problémy a v kľude sa oddávať relaxácii. Napätie v tele odpadne a cítime sa pokojní. Vyskúšajte to na vlastnej koži a uvidíte, že ste ešte nikdy nezaspali tak ľahko a rýchlo a nespali tak výdatne ako po pobyte v saune.