Nedostatok spánku môže viesť k obezite!

Nedostatok pohybu, zle zostavený jedálny lístok, prejedanie... Áno, všetky tieto faktory vedú k obezite! Počuli ste ale, že jednou z príčin obezity môže byť aj nedostatok spánku? Je to len rozprávka alebo skutočnosť? My vám na to radi odpovieme!

Následkom nespavosti môže byť prejedanie alebo zvýšená chuť a konzumácia sladkých maškŕt. A prečo to tak je? Nedostatok spánku u nás prirodzene vyvoláva únavu a stres. Preto niet divu, že sa snažíme únavu zahnať konzumáciou predovšetkým sladkého jedla či nápojov, aby sme organizmus nakopli späť do akcie a dopriali mu aspoň chvíľkovú energiu.

Samozrejme je nutné dodať, že k prepchávaniu vedú aj iné situácie. Najznámejším príkladom je večerný nálet na chladničku po dni, kedy sme si neurobili chvíľku na poriadne jedlo.

Náš tip č.1!

Sústreďte sa viac na správny spánkový režim a pokúste sa zabrániť výhovorkám typu "Ja nemám čas sa najesť!". Nájdite si počas dňa pravidelnú dobu, ktorú venujete jedlu. Ak vám to situácia naozaj neumožní, majte po ruke napríklad proteínovú tyčinku, ovocie či zeleninu, ktorá vás zasýti. Pozor! To ale platí v prípade desiaty. Na hlavné jedlá dňa by si mal urobiť čas každý a to bez výnimky!

Vedci zo Švédskej univerzity zistili, že nedostatok spánku je nebezpečný pre naše zdravie. Zvyšuje riziko obezity, ale aj rady závažných ochorení. A prečo práve obezita? Nevyspatý jedinec pri bežnej dennej činnosti spáli oveľa menej energie (o 5%-20%), než vyspatý človek. Ak teda spíte dlhodobo menej ako 5 hodín, koledujete si o problémy s obezitou!

Čo ale robiť, keď chodíte spať v správny čas, ale nedarí sa vám dlho zaspať? Hľadať za tým môžete 3 najväčších škodcov: stres, nespavosť či zlý matrac.

Náš tip č.2!

Ak ste si istí, že s nespavosťou problém nemáte a žiadny stres zrovna nepociťujete, potom sa skúste zamyslieť nad vaším matracom! Ak s ním nie ste spokojní a každé prebudenie je pre vás skôr bolestné utrpenie, vyberte si nový kvalitný matrac, ktorý vám zaistí zdravý a ničím nerušený spánok. Už sa nebudete musieť v noci prebúdzať a prevaľovať zo strany na stranu. Nielen dĺžka spánku, ale aj kvalita spánku ovplyvňuje náš organizmus!

Náš tip č.3!

Zaspávajte každý večer vo vyvetranej spálni a pokiaľ možno nahí! Váš organizmus sa bude snažiť automaticky zahriať, teda vynaloží viac energie a spáli oveľa viac kalórií ako obvykle.

Malá rada na záver

Vhodne zostavený jedálniček, dostatok tekutín, pravidelný pohyb, optimálne spánok... Títo všetci sú hrdinovia, ktorí vám nedovolia sa s obezitou ani zoznámiť! :)