Prihlásila sa o slovo jesenná depresia? Objavte 5 + 1 tip, ako jej dať na frak

Máte pocit, že s jeseňou prichádza oveľa viac starostí ako inokedy? Nie je to tak. Môže za to zmena počasia a nedostatok slnečného svitu. Preto pripisujete obyčajným obavám oveľa väčšiu váhu, než v skutočnosti majú. Ak by bolo leto, problém by ste pravdepodobne vyriešili za jeden alebo dva dni. Ako prekonať jesennú depresiu, ktorú zhoršuje mrholenie a nedostatok slnečného svetla?

Jesenná depresia nie je depresiou v pravom zmysle slova

Aj vy na sebe a svojom okolí počas jesene pozorujete zlú náladu? Pre zlú jesennú náladu sa vžil termín jesennej depresie. Podľa odborníkov však nejde o depresiu ako takú, ale o sezónnu afektívnu poruchu.

Ako sa prejavuje jesenná depresia?

  • Objavujú sa pocity úzkosti,
  • smútok,
  • nervozita.

Sú odrazom zníženia denného svetla, ktoré ovplyvňuje biologické rytmy. V dôsledku nedostatku slnečného svetla dochádza k vyššej produkcii hormónu melatonínu, ktorý je zodpovedný za riadenie striedania denného a nočného rytmu.

Ako sa prejavuje depresia?

  • Trvalý smútok,
  • nízka nálada,
  • pokles záujmu alebo radosti z činností, ktoré sa vám predtým páčili,
  • pokles energie, ktorý vedie k zvýšenej únave,
  • poruchy spánku,
  • averzia voči jedlu.

Depresia je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje zásah odborníka.

podzim

5 + 1 spôsobov, ako prekonať jesennú nespavosť

Nedostatok svetla v kombinácii so zlým počasím môže byť príčinou straty energie a celkovej skľúčenosti. Zvyčajne sú na ne náchylnejší ľudia mladšieho a stredného veku. Vedeli ste, že ženy majú až dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť týmto problémom? Je to pravdepodobne preto, že sú emotívnejší a viac prežívajú jesenné "stavy". Námesačnosť však môže postihnúť aj mužov. Našťastie existuje niekoľko osvedčených spôsobov, ktoré vám pomôžu zastaviť zlú náladu.

1. Dostatok kvalitného spánku

Nie je nič zvláštne na tom, že na jeseň potrebujete viac spánku. Dospelý človek zvyčajne spí 7-8 hodín denne, ale na jeseň sa potreba spánku môže u citlivejších jedincov zvýšiť až o 2,5 hodiny a u ostatných približne o 0,7-1,7 hodiny denne. Neodopierajte si spánok a neľutujte to.

Kvalitný matrac, ktorý sa neprehýba, je dôležitý pre regeneračný spánok. Najlepšie matrace ponúkajú 7-zónové rozdelenie, pričom každá zóna poskytuje optimálnu podporu pre každú časť vášho tela. O pohodlný spánok sa postarajú aj správne prikrývky a vankúše, ktoré prikryjete obliečkami v jasných jesenných farbách.

2. Presvetlite si život

V súčasnosti sa už neriadime prirodzenými biorytmami ako kedysi. Ráno vstávate za tmy a z práce sa vraciate za tmy. Ak nemôžete prispôsobiť svoj biorytmus svetlu vonku, doprajte si svetlo iným spôsobom. Pohybujte sa v miestnostiach a priestoroch s dostatočným množstvom svetla. Ak máte počas dňa voľnú chvíľu, užite si ju vonku. Nedostatok svetla zvýši produkciu melatonínu, spánkového hormónu, a na človeka padne únava.

Majte doma zdroje svetla s farebným spektrom, ktoré zodpovedajú dennému svetlu. Môžete tiež vyskúšať fototerapiu, čo je liečba jasným svetlom. Zahŕňa pohľad do simulátora slnka s plným spektrom na určitý čas a z určitej vzdialenosti. Svetlo, ktoré dopadá na sietnicu, musí byť čo najbližšie dennému svetlu. To má za úlohu stimulovať príjem svetla počas slnečného dňa.

podzim_spanek_deprese

3. Správna jesenná strava

Duševná rovnováha úzko súvisí so stravou, ktorá by mala byť bohatá na dostatok vitamínov a živín. Preto by ste nemali zabúdať na pravidelný príjem ovocia a zeleniny. Vitamíny C a D sú najlepšími liekmi proti depresii. Vo všeobecnosti by ste však mali do svojho jedálnička zaradiť teplé, husté polievky, ale aj ryby. Na raňajky si dajte banán s pravým kakaom, müsli s banánom, jogurtom a orechmi a ako nápoj si vyberte kakao alebo horúcu čokoládu.

4. Obklopte sa priateľmi

Na jeseň by nikto nemal byť sám. Dohodnite si pravidelné stretnutia s priateľmi, napríklad na bowlingu alebo v saune. Môžete dokonca použiť telefón. Zavolajte starým priateľom, s ktorými sa pravidelne nestretávate. Aj keď vás jesenné sychravé počasie núti menej komunikovať, nenechajte sa tým odradiť.

5. Stávka na pohyb

Fyzická aktivita z vás určite vyženie všetok smútok a depresiu. Nájdite si šport, ktorému sa pravidelne venujte raz, ale ešte lepšie aspoň dvakrát týždenne. Pilates alebo joga sú skvelé. Staviť môžete aj na prechádzky vonku. Nezabudnite, že vaším cieľom nie je nevyhnutne schudnúť, ale cítiť sa dobre. Cvičenie by malo byť zábavné. Do svojho programu by ste mali zaradiť každodennú chôdzu. Nemusíte ísť nevyhnutne na vidiek, aj v mestách sú miesta, ktoré sa oplatí preskúmať.

 podzim_spanek_deprese

6. Obklopte sa hudbou

Hudba je potravou pre uši a dušu. Vedeli ste, že počúvanie optimistickej melódie spúšťa v mozgu chemické reakcie, ktoré môžu vašu myseľ nasmerovať pozitívnym smerom? Zapnite si svoju obľúbenú kapelu, speváka alebo speváčku a nehanbite sa tancovať! Vyhnite sa však melancholickým baladám, ktoré budú mať opačný účinok.

Nevešajte hlavu z jesenných splínov. Myslite pozitívne a robte si radosti, ktoré vás privedú k dobrej nálade.