Usporiadanie spálne a jej vybavenie

Kam najlepšie v byte umiestniť spálňu? Akým nábytkom, farbami a dekoráciami ju vybaviť? Prinášame vám niekoľko rád...

Každý deň sa presviedčame, ako veľmi dôležitý je zdravý a spokojný spánok. Je potrebný k regenerácii organizmu, načerpanie nových síl, energie a elánu. Aby tomu tak naozaj bolo, je nutné zvoliť nielen správny matrac, rošt a prikrývku, ale tiež je vhodne vybrať a vybaviť prostredie, v ktorom spíme. Ako na to? Poradíme vám.

Umiestnenie v dome

Ak stojíte pred prvotným rozhodnutím, kam v dome či byte umiestniť spálňu, zvoľte východnú alebo severovýchodnú stranu. Mala by to byť najchladnejšia miestnosť, tá je pre spanie najlepšia. Ráno vás prebudia prvé slnečné lúče a večer ochladí popoludňajší tieň.

Ideálna pre spálňu je izba s oknami do záhrady alebo pokojnejšej časti ulice. Svieži vzduch, nočná tma a ticho výrazne podporujú zdravý a spokojný spánok. Ak v noci často vstávate a chodíte na toaletu, umiestnite spálňu v blízkosti WC či kúpeľni.

Usporiadanie nábytku a posteľ ako dominanta spálne

Najrôznejšie odborné príručky o bývaní odporúčajú nechať v spálni minimálne množstvo nábytku a zariadenia. Bohužiaľ, väčšina slovenských bytov je konštruovaná tak, že sa vám skriňa a iné úložné priestory nikam inam proste nevojdú. Nedá sa nič robiť, ale za telocvičňu alebo pracovňu ju naozaj nevymieňajte – rotoped, počítač či televízia do spálni rozhodne nepatria.

Posteľ tvorí dominantu spálne. Vyberte si takú, ktorá bude vyrobená '''z kvalitného masívneho dreva, a vybavte ju komfortným matracom s roštom. Pre manželskú posteľ je ideálna šírka 180 cm, výška by mala byť o 20 cm väčšia než výška spiaceho človeka. Nezabudnite na dostatočný manipulačný priestor okolo nej– mala by byť prístupná z troch strán s priechodom minimálne 50-60 cm.

Pre väčší pocit bezpečia odporúča tradičné čínske umenie feng šuej umiestniť ju tak, aby ste dobre videli na dvere, ale zase nie blízko k oknu. Otvor za hlavou – dvere alebo okno pritiahne do vašej spálne negatívnu energiu, ktorá môže spôsobiť psychickú nerovnováhu a potiaže. Čelo postele by malo byť umiestnené pri plnej stene.

Ako s farbami a dekoráciami?

Svetlé farby sú pozitívne, vyžarujú kľud, harmóniu a pohodu, preto by sa mali objaviť na stenách, textile aj oblečení. Ak máte radi sýtejšie a tmavšie farby, zvoľte ju radšej len pre doplnky. Rovnako by ste sa mali vyhnúť príliš veľkým a nápadným vzorom na posteľnej bielizni, pri spánku vás môžu zbytočne rušiť.

Dostatok pozornosti venujte tiež vhodnej výzdobe. Obrazy by mali vyvolávať pozitívnu energiu a ukľudniť vás, vhodné sú jemné kvetinové motívy. Kvôli nadmernému usadzovaniu prachu na sušených kvetinách nie je dobré zdobiť spálňu suchými dekoráciami.

Osvetlenie

Pri spaní hrá veľkú rolu tiež svetlo. Na strope by malo byť umiestnené centrálne osvetlenie a na nočnom stolíku vedľa posteli lampička s menej intenzívnym svetlom. To využijete pri večernom čítaní alebo vstávaní. Ak vám svieti do okna pouličná lampa alebo ste citliví na mesačnú žiaru, zastrite okná žalúziami alebo závesmi.

Najdôležitejšia rada na záver...

Ďalšie rady a odporúčania nájdete v rôznych časopisoch, knihách a internetových magazínoch dosť. Avšak všeobecne platí, že spálňa by mala byť miestnosť, v ktorej sa budete cítiť dobre, a podľa toho si ju aj zariaďte. Ak vám bude niekto tvrdiť, že červená farba k spánku nepatrí, a vy ju máte radi, kľudne si zaobstarajte červenú posteľnú bielizeň. Ak sa vám páči sušená levanduľa, zaveste si ju nad posteľ.

Jednoducho počúvajte svoje vnútorné pocity a dajte na svoj vkus, záleží len na vás, ako si spálňu zariadite.