V máji si pripomíname Svetový deň astmy - pomôžeme vám "umlčať" túto chorobu

Priedušková astma dokáže pekne znepríjemniť život. Ak s tým máte aj vy svoje skúsenosti, prinášame vám pár rád, ako s touto nepríjemnou chorobou zatočiť.

Je chronickou chorobou, ktorá nie je infekčná. Jeho podstata je rovnaká ako u alergií: neprimeraná reakcia organizmu na inak úplne bežné látky, v tomto prípade priedušiek. Reč je o astme. Už od roku 1998 si každé prvý májový utorok pripomíname Svetový deň astmy. Jeho motto sa vždy opakuje: dosiahnuť kontrolu nad príznakmi astmy, čo znamená: nenechať ju príliš zasahovať do bežného života. To možno dosiahnuť predovšetkým pravidelnou lekárskou prehliadkou, úpravou životosprávy a prevenciou.

Nenechajte alergény ovládať vašu astmu

Ak patríte medzi astmatikov, určite ste sa už stretli s jej hlavnými symptómami - sipot, kašeľ, dýchavičnosť a zvieranie na hrudníku. Skúste teda urobiť jedno z hlavných preventívnych opatrení a vyhnite sa ich hlavným spúšťačom. V domácom prostredí je to zvieracia srsť a koža, plesne a prachové roztoče.

1. Aj keď milujete psov, mačky, papagáje alebo morčatá, radšej sa im vyhnite . Občas si ich pohlaďte u susedov, ale do vašej domácnosti ich naozaj nevoďte.

2. Roztočom a plesniam sa najviac darí v posteli , kde sa pravidelne strieda teplo a vlhko. Preto dbajte na maximálnu hygienu lôžka, tzn.:

  • Zistite maximálnu priedušnosť matraca (výberom vhodného materiálu a roštu).
  • Pri nákupe matraca trvajte na prateľnom poťahu. Čas od času ho dajte do práčky a vyperte minimálne na 60°C (pri tejto teplote sa zničí väčšina roztočov).
  • Na rovnakej teplote perte aj vankúš a prikrývku.
  • Používajte chránič matraca a vymieňajte ho súčasne s obliečkami. Zachytí nečistoty (pot, sliny, mastnotu a šupinky kože, vlasy, nechty, chlpy ...), ktoré by sa inak dostali až dovnútra do matraca.
  • Ak matrac mechanicky nepoškodíte, vydrží vám veľa rokov. Ovšem ak ste astmatici, vymeňte ho už po 5 rokoch, potom klesá jeho hygienická životnosť.

3. Okrem postele sa zamerajte aj na prach. Odstráňte nepotrebný bytový textil: ťažké závesy, záclony, koberce. Úplne nevhodné sú dekorácie zo sušených kvetov, na ktorých sa prach usadzuje obzvlášť rád.

Jednoduchšie povedané: čím menej budete mať doma alergénov, tým menej sa vystavíte riziku vzniku dýchacích ťažkostí. Majte vašu astmu pod kontrolou!