4 tipy, ako relaxovať a udržať si dobrú náladu aj v zime

Vonku mrzne, fúka vietor a keď sa na chvíľu objaví slniečko, je to skoro zázrak. Do práce odchádzame za tmy a keď sa večer vraciame, tma je tu zas. V takom období môže byť veľmi ťažké udržať si dobrú náladu a mnohí z nás bojujú so psychickými problémami. Prečítajte si pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť zimu prekonať v pokoji a pohode.

1. Terapia svetlom

Nie je tajomstvom, že slnečné svetlo má pozitívny vplyv na psychiku. Chvíľka slnenia nám v tele vyprodukuje množstvo melatonínu, vitamínu D alebo serotonínu, po ktorom máme lepšiu náladu. Znižuje únavu, úzkosť aj depresiu. Keďže si slniečka v zime veľmi neužijeme, mali by sme využiť každú príležitosť, kedy môžeme vyraziť von za svetla. Krátka prechádzka po čerstvom vzduchu môže spríjemniť celý deň – nenechajte sa zastrašiť mrazom, zababušte sa do obľúbeného kabátu a šálu a žiadna zima vás nezastaví. Ani doma nepodceňujte silu svetla: nechajte roztiahnuté závesy, nech môže slniečko dovnútra, a večer svieťte teplým svetlom, po ktorom sa vám bude lepšie zaspávať. Rozsvieťte si rôzne svetielka, zapáľte sviečky. V mnohých kultúrach sa sviečky používajú ako súčasť terapie svetlom a majú na psychiku až magicky priaznivý vplyv. Pred spaním obmedzte modré svetlo - televíziu, počítač, mobil. Namiesto toho si užite chvíľku relaxu. Dajte si zdravú večeru, oddýchnite si po náročnom dni.

2. Nepodceňujte spánok

Kvalitný spánok je pre zdravú myseľ zásadný a určite by sme na ňom nemali šetriť - pokúste sa spať aspoň sedem, ideálne osem hodín denne. Dobre urobíte, ak pôjdete zaspávať bez mobilu a nebudete si ho nechávať cez noc blízko postele. Pred spaním si v spálni vyvetrajte a urobte si príjemný večer: nájdite si chvíľku na prečítanie peknej knižky alebo si pustite pokojnú hudbu. Upokojí vás to, zlepší náladu a bude sa vám lepšie zaspávať. Čas strávený v spálni je dôležité si spríjemniť. Môžete si napríklad zaobstarať nejaké veselé obliečky alebo nové mäkučké vankúše. Nezabudnite ani na kvalitný matrac, ktorý je pre spánok a zdravý chrbát zásadný. Pohodlný matrac si môžete vybrať priamo u nás.

relaxace

3. Nájdite si chvíľku pre seba

V dnešnej hektickej dobe to môže byť ťažké a možno si hovoríte, že chvíľka pre seba nie je až taká dôležitá a že na niečo také skrátka nemáte čas. Ste si ale istí, že nemáte? Skúste na pol hodinky vymeniť telefón za knižku, prechádzku, saunu, nejaké dobré jedlo - môžete si niečo dobré upiecť alebo si zájsť do kaviarne. Možností je nespočetné množstvo, ale doprajte si nejakú radosť. Také maličkosti sú presne to, čo robí náš deň lepším, a pri nahromadenom strese je dôležité sa sem tam trošku odreagovať. Pokiaľ budete starostlivosť o seba dlhodobo zanedbávať, telo vám to skôr či neskôr vráti. Doprajte si v chladnom zimnom období napríklad kúpeľ, naložte sa do horúcej vody s penou a pustite si hudbu, pekne vás to zrelaxuje a nálada sa hneď zlepší. Čo môže byť v tomto počasí lepší oddych? Hrnček horúcej čokolády, teplá vaňa.

relaxace

4. Buďte na seba dobrí

Jediný človek, ktorý tu s nami vždy bol a bude, sme my sami. Preto by sme si toto spolužitie mali urobiť čo najviac príjemným. Nebuďte na seba prísni a doprajte si chvíľku pokoja a odpočinku. Správajte sa k sebe tak, ako by ste chceli, aby sa k vám správali ostatní. Do dobrej nálady sa nemusíte tlačiť - ak máte práve zlý deň a zimné obdobie vám skrátka nerobí dobre, je to logické a v poriadku. Povedzte si: tak, teraz sa mi skrátka deje toto, nie je mi najlepšie, ale prejde to a zas bude dobre. Prežite si smútok alebo úzkosť a neberte zlú náladu ako zlyhanie alebo ako niečo, čo je nutné za každú cenu zahnať. Akurát by ste si potom privodili ďalšie nepríjemnosti v dôsledku nahromadenia potlačovaného stresu, ktorý sa jedného dňa uvoľní a doľahne na vás. Robte si radosť, užívajte chvíle pohody a aj vo chvíľach nepohody na seba buďte dobrí. Každé zlé obdobie raz skončí, zimu spoločne zvládneme a jar tu bude čo nevidieť.

 

Prečítajte si ďalšie články: