5 chladivých trikov, vďaka ktorým sa vyspíte aj počas tropickej noci

Asi každý už zažil nepríjemné horúco v spálni, kvôli ktorému sa v lete nedá spať. Prevaľujete sa zo strany na stranu a ráno ste totálne nepoužiteľní. Nekvalitný spánok sa prejaví nielen na vašich pracovných výkonoch, ale aj na celkovej nálade. Našťastie existuje 5 overených tipov, vďaka ktorým si blahodarný spánok vychutnáte, aj keď sú vonku trópy.

1. Farby, ktoré oklamú vaše podvedomie

Spôsob, akým farby pôsobia na ľudské podvedomie, je takmer magický. Červená farba podporuje kreativitu, zelená upokojuje myseľ. A ak sa chcete schladiť, vyberte si chladné farby. Patria sem farby, ktoré sú v modrej časti spektra. Hovoríme teda najmä o modrej, zelenej a fialovej. Ich vlastnosťami je, že nepodnecujú k aktivite, upokojujú a majú chladivý energetický náboj. Preto sú vhodné najmä do miestností, ktoré je potrebné ochladzovať, najmä v lete. Samozrejme, že kvôli niekoľkým tropickým dňom nebudete maľovať spálňu na modro, ale môžete ju skúsiť doplniť cool farebnými doplnkami. Modrá, zelená alebo fialová farba sa môže objaviť na:

  • záclonách,
  • posteľnej bielizni,
  • plachte,
  • obrazoch.

Ide o doplnky, ktorých farbu môžete ľahko zmeniť, takže hneď ako nastane chladná jeseň, pokojne si spálňu vyfarbite do teplých tónov, žltej alebo oranžovej.

spanek_v_lete 

2. Chladenie aj bez klimatizácie

Mnohí ľudia riešia vysoké nočné teploty používaním klimatizácie. Inštalácia a kúpa však poriadne zaťaží vašu peňaženku. Našťastie sa môžete schladiť aj inak. Obľúbeným riešením je kombinácia ventilátora a kociek ľadu v miske. Jednoducho umiestnite misku pred ventilátor a vychutnávajte si osviežujúci studený vzduch, ktorý sa šíri po miestnosti. Účinné je aj chladenie správnych častí tela. Napríklad telo najviac ochladíte, ak si na kolená, členky, lakťovú jamku, zápästie alebo krk položíte studený uterák. Ochladzovať sa môžete aj tak, že budete mať chladné nohy. Môžete napríklad spať v mokrých, ale vyžmýkaných ponožkách. Ak sú pre vás mokré ponožky príliš agresívnou metódou, skúste si aspoň nohy zakrývať plachtou alebo dekou.

spanek_v_lete

3. Spite sami a čo najbližšie k zemi

Pred teplom v spálni sa môžete chrániť tak, že budete spať čo najbližšie k zemi. Ak to situácia umožňuje, odborníci tvrdia, že najlepšie je spať na prízemí. Chlad zostáva pri zemi, zatiaľ čo teplo stúpa nahor. Ak bývate na prvom poschodí bytového domu, spite na podlahe, najlepšie na matraci. Ak máte dvojpodlažný dom, nie je nič jednoduchšie ako ustlať si dole. Existuje aj rada, ktorá nevyhovuje každému, a to: Jedna osoba, jedna posteľ. Telo vášho partnera vyžaruje teplo, ktoré vás spolu s vaším teplom ešte viac potí. Na posteli roztiahnite ruky a nohy tak, aby sa dotýkali len minimálnej plochy. To pomôže potu odparovať sa z tela a uľahčí to prístup studeného vzduchu.

4. Používajte prírodné a priedušné materiály

Prírodné a savé materiály odvádzajú pot od tela. Preto je najlepšie spať v ľahkom bavlnenom pyžame. Nezabudnite na posteľnú bielizeň. Môžete siahnuť po obliečkach zo 100 % bavlny, ktoré sú príjemné a mäkké na dotyk. Navyše sú priedušné a savé. Ďalšou možnosťou je krepové plátno, ktoré je tiež vyrobené zo 100 % bavlny, takže má všetky vlastnosti obliečok a navyše sa nemusí žehliť. Jedným z najobľúbenejších materiálov na horúce letné noci je bavlnený satén, ktorý je vyrobený z bavlny, ale vďaka špeciálnej úprave je ešte príjemnejší na dotyk a v lete príjemne chladí. Jeho nespornou výhodou je, že sa málo krčí, a preto ho netreba žehliť. Okrem posteľnej bielizne a pyžama je dôležitý aj správny výber matraca.

Ak hľadáte matrac proti poteniu, vyberte si taký, ktorý je dostatočne priedušný, aby odvádzal teplo od tela. Medzi najpriedušnejšie matrace patria pružinové matrace. Nezabudnite ho vybaviť chráničom matraca, ktorý zachytí pot a čiastočky kože, ktoré sa uvoľňujú z ľudského tela, a udrží matrac hygienicky čistý. Ďalšou výhodou používania chrániča je predĺženie životnosti matraca.

spanek_v_lete

5. Naučte sa správne vetrať

Veľkou chybou mnohokrát je, že v spálni vetráte celý deň. Počas dňa sa však otvorenými oknami dovnútra dostane teplý vzduch, ktorý sa tu udrží až do večera. Preto je lepšie nechať počas celého dňa okná zatvorené a zatemnené. Vetrať začnite až vo chvíli, keď zapadne slnko. Ak je to možné, môžete pri otvorenom okne spať celú noc. Do okna môžete zavesiť napríklad mokrú plachtu, čo účinne zníži teplotu v miestnosti.

Nenechajte sa v lete rozhádzať vysokými teplotami. Stačí správne vetrať, siahnuť po prírodných materiáloch a užiť si kvalitný spánok.

Ďalšie tipy pre spanie pri vysokých teplotách.