Viete, koľko spánku potrebujú Vaše deti?

Máme pre Vás prehľadne pripravené, koľko spánku potrebujú Vaše deti až do 12. roku.

Spánok Vašich detí:

1 - 4 mesiace: 14 - 15 hodín denne

Novorodenci typicky spia medzi pätnástimi a osemnástimi hodinami denne, ich spánkový režim je však nepravidelný. Zvyčajne sa pohybuje v krátkych periódach od dvoch do štyroch hodín. Predčasne narodené deti môžu spať dlhšie. Novorodenci nerešpektujú noc a deň, pretože ešte nemajú žiadne vnútorné biologické hodiny a ich spací vzorec sa ešte len tvorí.

4 - 12 mesiacov: 14 - 15 hodín denne

Po šiestich týždňoch sa rytmus dieťaťa začína usadzovať a v jeho spaní sa začínajú objavovať určité zákonitosti. Niektoré deti dokážu v tomto veku spať štyri až šesť hodín v kuse a viac spia v noci ako cez deň.

1 - 3 roky: 12 - 14 hodín denne

Kým pätnásť hodín je skutočný ideál, rad detí starších než jedenásť mesiacov spí už len dvanásť hodín denne. Ustanovenie si zdravé spánkové návyky je hlavným cieľom tohto obdobia. Ako sa vaše dieťa vyvíja, jeho spánok sa začína čoraz viac približovať spánku dospelých. Deti vo veku pol roka zvyčajne prestávajú spať trikrát denne a začínajú spať len dvakrát denne. Navyše začínajú byť fyzicky schopné spať celú noc. Ráno si zvyčajne zdriemnu okolo deviatej hodiny a spánok trvá približne hodinu. Čas popoludňajšieho spania sa líši dieťa od dieťaťa.

 detska_matrace

3 - 6 rokov: 10 - 12 hodín denne

Deti vo veku 18 - 21 mesiacov zvyčajne prestanú spať dvakrát denne a stačí im už len spánok raz za deň. Väčšina detí od 21 do 36 mesiacov stále potrebuje spať raz denne, ale veľmi sa rôzni dĺžka ich denného spánku. Tá sa môže pohybovať od jednej hodiny do troch hodín. Večer zvyčajne zaspávajú medzi siedmou a deviatou hodinou a vstávajú medzi šiestou a ôsmou.

7 - 12 rokov: 10 - 11 hodín denne

Deti v tomto veku chodia spať obvykle medzi siedmou a deviatou hodinou a vstávajú medzi šiestou a ôsmou hodinou rannou, rovnako ako mladšie deti. Ale zatiaľ čo väčšina trojročných detí cez deň stále potrebuje spať, väčšina päťročných už túto potrebu nemá. Dĺžka denného spánku sa postupom času stále skracuje.

Výber vhodného detského matraca

Spánok je pre deti veľmi dôležitý a v posteli trávia viac sko 10 hodín denne, preto vyberajte detský matrac naozaj starostlivo.

 

Prečítajte si aj ďalšie články z nášho magazínu: