Čo by ste mali vedieť, než budete spať s deťmi v spoločnej posteli

„No vy ste sa zbláznili, veď ho priľahnete!“ Podobnú vetu počuje snáď každý, kto sa zmieni o tom, že by so svojim bábätkom spal v jednej posteli. Je spoločné spanie naozaj tak nebezpečné? A aké má naopak výhody? Ideme na to.

Hneď zo začiatku zboríme pár mýtov. Zaľahnutie či ublíženie dieťati v spoločnej posteli (pokiaľ dodržíte pár jednoduchých pravidiel) nehrozí. Výskumom spoločného spania kojencov a maminiek sa venuje rad vedcov – napríklad antropológ James McKenna, autor známej knihy Sleeping with Your Baby: A Parent's Guide to Cosleeping. Z výskumov v špeciálnych spánkových laboratóriách tak vyplynulo, že:

  • Spoločné spanie vedie ku zladeniu spánkového rytmu kojenca a maminky. Deti intuitívne napodobňujú dych maminky a menej im hrozí príliš dlhá fáza hlbokého spánku.
  • Maminka inštinktívne dieťa chráni a veľmi citlivo reaguje na každý pohyb. Aj keby sa snáď niektorý z rodičov príliš tlačil, bábätko sa veľmi rýchlo ozve.

Výhody spoločného spania sú zrejmé – dieťatko sa ľahšie kojí, rýchlejšie sa utíši, prehlbuje sa tiež puto s rodičmi. Podľa niektorých sa naviac dieťa, ktoré od narodenia spalo s rodičmi, ľahšie presúva do vlastnej postieľky.

Pravidlá bezpečného spania v spoločnej posteli

Obecne uznávané zásady bezpečného spánku s bábätkom sú len tri. Sú ale natoľko podstatné, že by sme ich mali dodržiavať bez výnimky.

  1. Nikdy nechoďte s dieťatkom spať pod vplyvom alkoholu, liekov alebo drog.
  2. V spálni (a samozrejme ani v posteli) nefajčite.
  3. Spite na posteli, kde nehrozí zaseknutie medzi matrace, pád či zranenie o rám.

Praktických doporučení, ako zdieľané postele vylepšiť k obojstrannej spokojnosti, je ale viac:

  • Psychológovia odporúčajú dieťa nenechávať dlhodobo uprostred postele medzi partnermi. To môže v extrémnom prípade viesť k narušeniu vzájomného vzťahu rodičov a k žiarlivosti dieťaťa.
  • Z hľadiska spánkovej hygieny zase doporučujeme dieťati zaobstarať vlastný pelech, ktorý môžeme z postele v prípade potreby vybrať. Predovšetkým, pokiaľ máme staršie matrace, tým dieťa oddelíme od roztočov.
  • Odporúčame tiež zaobstarať dieťaťu samostatné lôžkoviny – najprv dečku, a keď je väčšie, tak aj vankúš a perinu.

Pre spoločné spanie je ale podstatná ešte jedna vec – musia s ňou súhlasiť obaja partneri. Bábätko v posteli má predsa spájať, nie rozdeľovať.