Majú fázy Mesiaca vplyv na náš spánok?

Určite už ste zažili noc, kedy ste za žiadnu cenu nemohli zaspať. Niekedy sú na vine starosti, inokedy hluční susedia, ale občas je to aj Mesiac. Presnejšie povedané raz mesačne, keď na oblohe žiari spln.

Veda hovorí jasne – môže za to Mesiac

Vedci teraz potvrdili to, čo si mnohí dlho mysleli - že fázy Mesiaca ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Výsledky výskumu vyšli v júli tohto roku v časopise Current Biology (Súčasná biológia). Skupina vedcov merala kvalitu spánku skupiny dobrovoľníkov. Tu sú niektoré ich výsledky:

  • V priebehu splnu mali dobrovoľníci asi o 30 % ľahšie spanie
  • Zaspávanie pri splne dobrovoľníkom trvalo asi o päť minút dlhšie
  • Celkovo sa spánok pri splne skrátil asi o dvadsať minút

Zhoršená kvalita spánku súvisí s nižšou hladinou takzvaného spánkového hormónu, melatonínu. Na jeho produkciu má podľa všetkého vplyv práve spln.

Prečo nás Mesiac v splne nenechá spať?

Dôvody ľahkého spania v konečnej fázy Mesiaca môžeme hľadať v minulosti. Ľudia sú na fázy Mesiaca skrátka zvyknutí. Za jasných nocí sa lepšie lovila zver, je možné, že dodnes máme túto povinnosť v podvedomí. Vysvetlenie je ale pravdepodobne oveľa jednoduchšie. Zo spánku nás ruší silný svit Mesiaca. Je totiž dokázané, že najviac melatonínu naše telo produkuje pri úplnej tme.
A ako sa pred mesačným svitom najlepšie schovať? Riešením sú určite tmavé nepriehľadné závesy. Niekomu pomáha aj maska na spanie.

Každý človek spí inak

Spánok ako taký je veľmi individuálny. V rýchlosti zaspávania, počtu snov, ale aj v citlivosti na fázy Mesiaca sa líšime. Niektorí ľudia za splnu nedokážu zaspať ani na pár minút. Iní naopak Mesiac na oblohe vôbec nevnímajú. Existuje však mnoho tipov a metód, ako zaspať aspoň na pár hodín, a to aj bez práškov na spanie. Napríklad:

  • Bylinkové čaje (harmanček, medovka, ľubovník)
  • Levandulová aromaterapia
  • Dychové cvičenia a meditácie pred spaním
  • Metóda „za žiadnu cenu nesmiem zaspať“

Najlepšie je však možno nevedieť, v akej fáze Mesiac je, zatiahnuť závesy a spoliehať na to, že sa vo vás neprebudia praveké lovecké inštinkty. Dobrú noc.

Prečítajte si tiež: