Prerušovaný spánok – neduh modernej doby

Prerušovaný spánok nie je dobré podceňovať, môže stáť za radom zdravotných problémov, predovšetkým za zabúdaním. Čo teda stojí za častým prebúdzaním a ako sa týmto problémom vyhnúť? Prečítajte si v našom článku...

Najrôznejšie poruchy spánku postihujú až 90 % dospelej populácie. Niektorí z nás nemôžu zaspať, iní sa ráno necítia dostatočne odpočinutí a pribúda tiež tých, ktorí sa behom noci neustále prebúdzajú. Prerušovaný spánok je väčšinou doménou osôb, ktorých pracovné vyťaženie je na hranici únosnosti. Častým prebúdzaním (aspoň 4x za noc) však môžu trpieť tiež tí, ktorí si pre spánok nevedia vytvoriť kvalitné prostredie alebo ignorujú zásady spánkovej hygieny. Čo môže taký prerušovaný spánok zapríčiniť a čo ho spôsobuje? Odpoveď na tieto otázky sa budeme snažiť nájsť na následujúcich riadkoch.

Čo môže spôsobiť prerušovaný spánok

Človek behom dňa zhromažďuje všetky zážitky a prežitky vo forme spomienok. Bez toho aby si túto skutočnosť uvedomoval, jeho mozog pracuje na plné obrátky a ukladá jednu informáciu za druhou. Ani behom noci však mozog nezaháľa. Všetky prežitky a spomienky totiž spracováva a ukladá k neskoršiemu použitiu. Tento proces však prebieha len behom hlbokého spánku, ktorý nesmie byť ničím narušený. Mozog človeka stretávajúceho sa s prerušovaným spánkom tak nemôže triediť informácie a ukladať ich do dlhodobej pamäti. Nezriedka sa u týchto jedincov objavujú problémy so zabúdaním, ktoré môžu v krajnom prípade vyústiť až k Alzheimerovej chorobe.

Čo môže za prerušovaný spánok?

Rušiť vás behom noci môže čokoľvek. Častým „rušiteľom“ sú blikajúce kontrolky na obrazovkách počítača, televízie alebo dokonca aj podsvietené digitálne hodiny. Rušiť vás môže tiež svetlo alebo hluk z vonku. Kvalitný spánok si neprivodíte ani v prípade, ak zaspávate v miestnosti s domácim zvieraťom (bublajúce akvárko s rybičkami, škrečky, morčatá, myši apod.). Kvalitu spánku môže ovplyvniť tiež teplota v miestnosti. Tú je možné znížiť dostatočným vetraním alebo vhodne zvoleným matracom, ktorý sa neprehrieva a prispieva ku spánkovému komfortu.