Naučme sa spať

Koľkokrát sme už počuli vetu "nemám čas ísť spať," alebo sme ju sami povedali? Naťahujeme deň po dni a vedieme neustály boj s časom.

Dnešná hektická doba nepraje "premrhanému času". Rýchle životné tempo nás neustále núti naháňať sa za niečím, a pokiaľ tento štýl prijmeme, ľahko sa ocitneme v blúdnom kruhu. Najjednoduchšie sa uberá tam, kde to nič nestojí - z voľného času. A keď je deň plný, ešte stále sa dá uberať z hodín určených na spánku. Koľkokrát sme už počuli vetu "nemám čas ísť spať," alebo sme ju sami povedali? Naťahujeme deň po dni a vedieme neustály boj s časom.notebook postel

Spánok ovplyvňuje naše telo

V duchu si hovoríme, že spánkový deficit doženieme budúci deň, cez víkend alebo cez dovolenku. Podceňujeme význam spánku a zabúdame, že to nie je dar navyše ani luxus, ale biologická nutnosť. Naše mozgy a telá stále riadia tie isté biologické funkcie a potreby. A spánok hrá obrovskú úlohu v tom, aby naše telo mohlo správne fungovať. V skutočnosti až tak veľkú, že ak telu úplne odoprieme spánok, tak zomrieme. Päť fáz spánku má svoj dôvod a dohromady umožňujú našej telesnej schránke správnu regeneráciu. Ovplyvňujú každučkú časť ľudského tela - mozog, nervový a imunitný systém, hormóny, emócie, vnútorné orgány atď. Ak chceme byť silní a zdraví, žiť dlhšie, mať svieži mozog a dobrú pamäť, pozitívne a vyrovnané emócie, potom si musíme uvedomiť silu a dôležitosť spánku. Nesmieme naň pozerať ako na premárnený čas, ale musíme si z neho urobiť spojenca. A ak sme sa dostali už za tú pomyselnú hranicu, že si so spánkom proste nerozumieme, tak je to nutné začať skúšať od počiatku. Proste a jednoducho sa musíme znovu naučiť spať.

spanek

Zvoľte správne prostredie

V mozgu existujú tri alebo štyri oblasti, ktoré regulujú spánok. Kým bdelosť ich má na starosti dvakrát toľko. K tomu, aby sme sa dobre vyspali, musí mozog vypnúť kontrolu bdelosti a zapnúť kontrolu spánku. Ak netrpíme závažnejšie psychickou alebo fyzickou chorobou a spánok napriek tomu neprichádza, ako si prajeme, skúsme sa zamerať na základné pravidlá, odporúčané všeobecne k navodeniu zdravého spánku.

Môžeme začať prostredím spálne. Mala by byť čistá, vetraná, suchá s teplotou medzi 18 až 22 stupňov. Zvoľme upokojujúce farby stien, nábytku alebo posteľnej bielizne (modrá, zelená, fialová). Bielizeň, v ktorej spíme, by mala byť pohodlná, ušitá z prírodných materiálov, ako je bavlna, ľan či hodváb, a určená len pre spánok. Je vhodné ju často prať, vetrať a vystavovať slnku. Ak niekomu vadí absolútne ticho, môže si k zaspávaniu pustiť relaxačnú hudbu zvukov prírody. Pokiaľ naopak niekomu vadí akýkoľvek zvuk, môže použiť slúchadlá.

Zvoľme si dostatočne širokú posteľ a matrac měňme najmenej každých 8 rokov. Pohyb počas spánku, telesné tekutiny a prirodzené prostredie spálne, ktoré nemáme čas dokonale upratovať každý deň, zanechajú svoje prirodzené stopy po tejto lehote na najdokonalejších matracoch. Pri zariaďovaní priestoru spálne môžeme použiť staroveké čínske umenie Feng Shui, ktoré dáva návod na vytvorenie harmonického prostredia vhodného na spanie.

loznice

Vytvorte si rituál

Existuje aj mnoho cvičení a techník, ktoré nám pomôžu sa fyzicky pripraviť k spánku. Patrí sem strečing, jóga, dychové cvičenia, akupresúra, či masážne techniky, ktoré si môžeme vyskúšať sami alebo sa o ne podeliť s partnerom. Pomôžu aj kúpele nôh striedavo v teplej a studenej vode alebo teplé froté ponožky s uvoľneným okrajom. K psychickej príprave patrili v minulosti modlitby. Postačí, keď si vytvoríme vlastný "zaspávací" rituál - počítanie ovečiek, chvíľkové čítanie knihy, počúvanie relaxačnej hudby ... Stojí za to si osvojiť niektorú z techník k odbúravaniu hnevu. Problémy do postele nepatria. Naučme sa hovoriť Nie, ak sa nám do niečoho nechce. Nebudeme musieť pred zaspaním myslieť na to, čo nás obťažuje. Ak ležíme v posteli a ak sa snažíme zaspať dlhšie ako 30 minút, radšej vstaňme a začnime vykonávať akúkoľvek činnosť, ktorá nás "na smrť" unudí. Po niekoľkých desiatkach minút sa dostaví ospalosť, počas ktorej môžeme normálne zaspať.

Strava a jej vplyv na spánok

Nesiahajte po liekoch ako po prvom riešení. Skúsme niečo, čo používali naše babičky - príroda ponúka množstvo bylín, ktoré podporujú zaspávanie - ako medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, valeriána lekárska, chmeľ otáčavý, mučenka opletavá. Čaje sú voľne v predaji. Aj aromaterapia ponúka príjemnú relaxáciu. Uvoľňujúce a upokojujúce účinky napomáhajúce dobrému spaniu majú oleje či esencie obsahujúce extrakt z medovky, levandule, grapefruitu, vodného melónu, majoránky či trebárs zo santalového dreva. Pred spaním si môžeme dopriať horúci kúpeľ s olejom z levandule, pomaranča alebo harmančeka, ktorý telo i dušu príjemne uvoľní a napomôže ľahkému zaspávaniu.

medunka

Príčinou zlého zaspávania a nepokojného spánku bývajú často stresové situácie, ktoré vyčerpávajú ľudský organizmus. Telu môžu chýbať vitamíny a minerály. Tu hrajú zásadnú úlohu vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E, minerálne látky ako selén, horčík, vápnik a kyselina listová.

Strava významným spôsobom ovplyvňuje naše myslenie, cítenie i spánok. Všeobecne platí, že mliečne výrobky podnecujú tvorbu melatonínu, ktorý zvyšuje kvalitu spánku. Zaspávaniu tiež prekáža príliš ťažké a korenené večerné jedlá, alkohol a nápoje či pochutiny obsahujúce kofeín a iné stimulanty.

Naučiť sa spať môže významne zvýšiť kvalitu života a zdravia. Pokiaľ však poruchy spánku pretrvávajú je nutné vždy navštíviť lekára. Je nevyhnutné totiž vylúčiť iné ochorenia, ktoré vedú k nespavosti.

Kvalitný matrac podporuje kvalitu spánku - pozrite sa na matrace, ktoré ponúkame.

 

Mohlo by vás zaujímať: